Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojenka między mediami katolickimi

Wojenka między mediami katolickimi

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 lipiec 2020 18:34
Wojenka między mediami katolickimi Fot: Flávio Junior

,,Przewodnik Katolicki” to medium katolickie z ponad stuletnią tradycją, główna siedziba redakcji znajduje się w Poznaniu, ale dużym oddziałem terenowym jest Bydgoszcz. Gazeta w formie papierowej dystrybuowana jest w parafiach Diecezji Bydgoskiej. Bydgoski portal nazwał gazetę ,,przewrotnikiem”, co jest zarzutem dość poważnym, bowiem sugeruje wręcz herezje.

 

Atak na ,,Przewodnik Katolicki" nastąpił w odpowiedzi na ubiegłotygodniowy wstęp ks. dr  Mirosława Tykfera, który wspomniał postać zmarłego Emanuele Ferrairo, który 30 lat temu założył włoskie Radio Maryja.  Ks. Tyfler podejmuje rozważania o różnicach we włoskim i polskim Radiu Maryja - Włosi nie pozwalają sobie na promowanie jednego środowiska politycznego. Dalej kapłan stwierdza - Jeśli Kościół ma się angażować w życie społeczne, to nie po to, aby naród dzielić.


Jeszcze dalej ks. dr Tyfler nawiązuje do myśli prymasa Wyszyńskiego, iż Kościół nie może angażować się ,,po stronie jednej partii". Jak pisze kapłan - nie chodzi o to ,,aby wymienić ludzi, ale żeby ludzie się zmienieli" (cytat z kard. Wyszyńskiego).

 

W odpowiedzi portal Katolicka Bydgoszcz, wydawany przez stowarzyszenie Sanctus Paulus za dotację z Narodowego Instytutu Wolności (ponad 300 tys. zł) atakuje kapłana oraz tygodnik używając sformułowania ,,Przewrotnik Katolicki”. Jednocześnie świecki prowadzący portal daje do zrozumienia, że nie każdy ma prawo nawiązywać do prymasa Wyszyńskiego, wprost pisząc w tytule ,,Wyszyńskie nie dla każdego". Ksiądz doktor jest atakowany za wyciągnie z myśli prymasa ,,fałszywych wniosków" . Z punktu widzenia bydgoskiego Kościoła jest to sprawa bez precedensu, bowiem nie było do tej pory sytuacji, aby świeccy kierując się własnymi przekonaniami ideologicznymi pouczali księży, tym bardziej doktorów teologii, jak mają ewangelizować.

 

Sama publikacja na bydgoskim portalu opiera się w mojej opinii na wyrwanych z kontekstu wnioskach, bowiem sugeruje się, że ks. dr Tyfler oczekuje, iż Radio Maryja będzie promować na swojej antenie wszelkie opcje światopoglądowe, na tej tezie opierając dużą część swojej publikacji. Ks. Tyfler jednak nic takiego nie sugeruje, jedynie zarzuca promowanie jednego środowiska politycznego. Patrząc obiektywnie - do społecznej nauki Kościoła w Polsce nawiązuje jednak więcej środowisk politycznych, nie tylko partia rządząca - tego wydaje mi się najbadziej dotyczyła dygresja ks. Tyflera. Niestety czytelnik nie może się zapoznać z faktyczną publikacją księdza doktora, stąd też może zostać tak postawioną treścią zmanipulowany.

 

Można odnieść wrażenie, że portal Katolicka Bydgoszcz, odgrywający bardziej rolę polityczną niż informacyjną, próbuje szerzyć myśl neosanacyjna, chcąc powiązać Kościół Powszechny (cathólicam Ecclésiam) jako część ideologii jednego obozu politycznego. Może prowadzić to jednak do stawiania osób o innych poglądach politycznych poza kościołem, przed czym zapewne ks. Tyfler chciał właśnie przestrzec, co również miał pod koniec swojego życia coraz wyraźniej zauważać prymas Wyszyński.. Takie pojmowanie Kościoła jest jednak bliższe tradycji wschodniej, gdzie powiązania państwowo-kościelne są znacznie głębsze, niż wykształciła to nasza tradycja zachodnia.

 

Nazywanie katolickiego medium tylko z powyższych powodów ,,przewrotnikiem" oraz odmawianie jego naczelnemu prawa do posługiwania się myślą prymasa Wyszyńskiego, to działanie dość niebezpieczne, bowiem jest to próba wprowadzenia spolaryzowanego sporu politycznego na łono Kościoła, w tym wypadku naszej lokalnej wspólnoty.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu