Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDziałacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Działacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 lipiec 2020 13:44

26 sierpnia mija termin zgłaszania przez samorządy projektów, które będą mogły być realizowane przy 85% finansowaniu rządowym w ramach projektu Kolej Plus. Dwaj aktywiści Lewicy Michał Wysocki oraz Rafał Wąsowicz, chcą zachęcić samorządowców z Krajny i z Pałuk do skorzystania z tej szansy. Oboje działają w koronowskim stowarzyszeniu prokolejowym.

- Dla nas Lewicy temat wykluczenia transportowego jest jednym z najważniejszych postulatów – mówił na konferencji prasowej przed dworcem Bydgoszcz Główna Michał Wysocki – Rozwój infrastruktury kolejowej jest bardzo ważny dla mniejszych miejscowości naszego regionu, gdzie wykluczenie komunikacyjne to prawdziwy dramat mieszkańców.

 

Rafał Wąsowicz w ubiegłym tygodniu był inicjatorem spotkania samorządowców z przedstawicielami PKP PLK, którego owocem będzie najprawdopodobniej złożenie wniosku do programu Kolej Plus na budowę linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, wraz z modernizacją dalszego szlaku do Tucholi. W opinii Wąsowicza i Wysockiego z szansy jaką daje program powinny skorzystać też inne samorządy w regionie - Na połączenia kolejowe czeka nie tylko Koronowo, ale także Żnin, Barcin, czy Pakość. Szczególnie ta ostatnia gmina ma trudną sytuację i ograniczone możliwości transportowe, pomimo przez miasto biegną czynne linie kolejowej – dodaje Michał Wysocki.

 

- Będziemy występować pisemnie do innych samorządów, aby kroki podjąć – dodaje Rafał Wąsowicz – Napiszemy także do Sępólna Krajeńskiego, do Więcborkiem, również do Świecia, Kruszwicy, Kcyni i Szubina, ponieważ w dzisiejszych czasach my młodzi ludzie głównie użytkujemy samochody. Z naszego punktu widzenia transport powinien być szybki, wygodny i ekologiczny, a taka jest tylko kolej.

 

Samorządy chcąc skorzystać z programu powinny zawierać lokalne porozumienia, których liderzy do 26 sierpnia powinni złożyć specjalne wnioski do PKP PLK, wyrażając tym samym akces do udziału w programie. Następnie samorządy będą musiały zleci opracowanie studium inwestycyjnych, w oparciu o które PKP PLK zakwalifikuje inwestycje do realizacji. Samorządy będą musiały wyłożyć 15% kosztów inwestycji, nie można jednak wykluczyć, że ten wkład w dużej mierze zostanie pokryty ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, w ramach perspektywy finansowej 2021-2028.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu