Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDziałacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Działacze Lewicy będą zachęcać samorządy z Krajny i Pałuk do przystąpienia do programu Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 lipiec 2020 13:44

26 sierpnia mija termin zgłaszania przez samorządy projektów, które będą mogły być realizowane przy 85% finansowaniu rządowym w ramach projektu Kolej Plus. Dwaj aktywiści Lewicy Michał Wysocki oraz Rafał Wąsowicz, chcą zachęcić samorządowców z Krajny i z Pałuk do skorzystania z tej szansy. Oboje działają w koronowskim stowarzyszeniu prokolejowym.

- Dla nas Lewicy temat wykluczenia transportowego jest jednym z najważniejszych postulatów – mówił na konferencji prasowej przed dworcem Bydgoszcz Główna Michał Wysocki – Rozwój infrastruktury kolejowej jest bardzo ważny dla mniejszych miejscowości naszego regionu, gdzie wykluczenie komunikacyjne to prawdziwy dramat mieszkańców.

 

Rafał Wąsowicz w ubiegłym tygodniu był inicjatorem spotkania samorządowców z przedstawicielami PKP PLK, którego owocem będzie najprawdopodobniej złożenie wniosku do programu Kolej Plus na budowę linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, wraz z modernizacją dalszego szlaku do Tucholi. W opinii Wąsowicza i Wysockiego z szansy jaką daje program powinny skorzystać też inne samorządy w regionie - Na połączenia kolejowe czeka nie tylko Koronowo, ale także Żnin, Barcin, czy Pakość. Szczególnie ta ostatnia gmina ma trudną sytuację i ograniczone możliwości transportowe, pomimo przez miasto biegną czynne linie kolejowej – dodaje Michał Wysocki.

 

- Będziemy występować pisemnie do innych samorządów, aby kroki podjąć – dodaje Rafał Wąsowicz – Napiszemy także do Sępólna Krajeńskiego, do Więcborkiem, również do Świecia, Kruszwicy, Kcyni i Szubina, ponieważ w dzisiejszych czasach my młodzi ludzie głównie użytkujemy samochody. Z naszego punktu widzenia transport powinien być szybki, wygodny i ekologiczny, a taka jest tylko kolej.

 

Samorządy chcąc skorzystać z programu powinny zawierać lokalne porozumienia, których liderzy do 26 sierpnia powinni złożyć specjalne wnioski do PKP PLK, wyrażając tym samym akces do udziału w programie. Następnie samorządy będą musiały zleci opracowanie studium inwestycyjnych, w oparciu o które PKP PLK zakwalifikuje inwestycje do realizacji. Samorządy będą musiały wyłożyć 15% kosztów inwestycji, nie można jednak wykluczyć, że ten wkład w dużej mierze zostanie pokryty ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, w ramach perspektywy finansowej 2021-2028.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu