Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Smukale uroczyście wprowadzono wizerunek Królowej Polski

W Smukale uroczyście wprowadzono wizerunek Królowej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 czerwiec 2020 15:34

Dzisiaj w Smukale, w ramach ponownego otwarcia remontowanej przez ostatnie miesiące kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej uroczyście wprowadzono obraz z kopią Jasnogórskiego Obrazu, autorstwa znakomitego kopisty ikon Tadeusza Mistury. Kaplica podlega parafii Przemieniania Pańskiego w Opławcu, będą w niej odprawiane Msze Święte głównie z myślą o wypoczywających w okolicznych ogródkach działkowych.

Dla parafii Przemienienia Pańskiego to na pewno był historyczny dzień. W miejscu dzisiejszej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej pojawiła się pod koniec lat 70. kopia wizerunku z Jasnej Góry, w ramach pierwszej peregrynacji – I kiedy w 1979 roku było pierwsze nawiedzenie w Bydgoszczy, kiedy Matka Boża przybyła do parafii na Jachcicach, wtedy przybyła tutaj. Tutaj stala taka wiata, tutaj ks. biskup Jan Czerniak sprawował Mszę Świętą, ks. Bronisław Kaczmarek miał kazanie, modlono się i proszono, aby Matka Boża wyjednała łaski i mogła powstać tutaj kaplica – wyjaśnia proboszcz Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman.

 

W dalszym okresie powstała w tym miejscu kaplica podległa innym parafiom, bowiem parafię Przemienia Pańskiego powołano dopiero 1983 roku. Miejsce kaplicy nazywane Bożą Rolą jest zatem miejscem, gdzie początek miała opławiecka parafia.

 

Rok temu w Opławcu obraz pojawi się już w ramach drugiej peregrynacji, po tym nawiedzeniu narodził się pomysł, aby zamówić kopię wizerunku z Jasnej Góry - Ten malarz, który namalował obraz dla katedry Notre Dame, jedynej kaplicy, która nie spłonęła w trakcie pożaru katedry – wyjaśnił ks. Roman. Obraz poświęcił w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górzy abp. Wacław Depo. Dzisiaj została uroczyście wprowadzona do kaplicy w Opławcu, która przeszła w ostatnich miesiącach wewnętrzny remont.

 

Gościem uroczyści był ks. Karol Glesmer, który wywodzi się parafii Przemienia Pańskiego, w kazaniu mówił o dość przykrych relacjach między ludzkich - Nie dajemy sobie rady w wielu rzeczach, gubimy się, gonimy, kłócimy się, opluwamy się, jesteśmy dla siebie niedobrzy – my wszyscy, twoje dzieci matko. Wytykamy sobie błędy, ale sobie nie pomagamy. Czekamy, aż ktoś potknie się, czasami cieszymy się, że się potknął.

 

W planach jest rewitalizacja kaplicy również od zewnątrz. Znajduje się ona nieopodal lasu, przy szlakach rowerowych. Ks. Grzegorz Roman chciałby, aby w przyszłości było to miejsce, w którym rowerzyści mogliby na chwilę się zatrzymać i pomodlić. Teren ma służyć również np. pielgrzymom, którzy mogliby wokół kaplicy rozłożyć namioty.

 


Wspomnienie peregrynacji w Parafii Przemienienia Pańskiego (2019):

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu