Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawie dwa lata po wyborach, w Białych Błotach wciąż się kotłuje

Prawie dwa lata po wyborach, w Białych Błotach wciąż się kotłuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 czerwiec 2020 14:58

Nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku dojdzie do podwójnego referendum w gminie Białe Błota – z jednej strony o skrócenie kadencji wójta Dariusza Fundatora, z drugiej strony o skrócenie kadencji Rady Gminy. Oba organy – organ władzy wykonawczej oraz organ stanowiący, znajdują się w konflikcie.

We wtorek Rada Gminy przy 16 głosach za i 4 przeciw opowiedziała się za tym, aby nie udzielać wójtowi Dariuszowi Fundatorowi absolutorium za rok 2019. Otwiera to drogę prawną do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie odwołania wójta. Zważywszy na to, że 16 radnych już opowiedziało się za nie udzielaniem absolutorium, to nie można wykluczyć podjęcia również uchwały o rozpisaniu referendum. Radni zarzucają wójtowi Dariuszowi Fundatorowi brak współpracy z Radą Gminy.

 

Część mieszkańców uważa, że to Rada Gminy celowo nie chce porozumieć się z wójtem, który nieco zamącił w utartych przez wiele lat w gminie układach. Stąd też powraca dyskusja sprzed kilku miesięcy, aby na drodze obywatelskiej inicjatywy doprowadzić do referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Białe Błota. Żeby doprowadzić do referendum, konieczne będzie zebranie nieco ponad 1,6 tys. podpisów mieszkańców gminy Białe Błota (10% uprawnionych do głosowania w gminie).

 

Niewykluczone, że Państwowa Komisja Wyborcza, gdyby pojawiły się dwa wnioski o referendum, ustaliłaby wybory w jednym dniu, co pozwoliłoby z jednej strony zaoszczędzić środki finansowe (koszty referendum pokrywa gmina), a z drugiej umożliwić wypowiedzenie się mieszkańcom w sprawie jak oceniają wójta i Radę Gminy.

 

Zawsze kluczowa jest frekwencja

Żeby doszło do odwołania, danego organu w referendum musi wziąć przynajmniej 3/5 liczby wyborców biorących udział przy wyborze danego organu, którzy w większości poprą skrócenie kadencji organu.. Z tego powodu praktycznie łatwiej będzie odwołać wójta, bowiem w drugiej turze oddano łącznie 6939 ważnych głosów, czyli w referendum w sprawie odwołania wójta musi wziąć udział przynajmniej 4164 mieszkańców. W wyborach do Rady Gminy głosowało prawie 9 tys. wyborców, czyli dla odwołania tego organu minimalna frekwencja musi wynieść 5247.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte

  Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w sobotę, w niedzielę (Wszystkich Świętych), oraz w poniedziałek (dzień zaduszny) wszystkie nekropolie w Polsce będą zamknięte. Ma to związek z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

 • GIS apeluje o rozważenie innych form protestów

  Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii; zwracam się do uczestników protestów o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów niż zgromadzenia – przekazał w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

  Etykiety: covid19 aborcja

Wiadomości z regionu