Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Generał Nowek może zostać patronem Ronda Miedzyń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 czerwiec 2020 00:23
Rondo Miedzyń Rondo Miedzyń Fot: ZDW Bydgoszcz

Rondo Miedzyń to nazwa robocza ronda, którego budowa powoli dobiega końca. Rondo powstaje wzdłuż ulicy Szubińskiej, ale już na terenie gminy Białe Błota, w której kompetencjach będzie ustalenie ewentualnego patrona. Rondo komunikuje Szubińską z dzielnicą Miedzyń w Bydgoszczy, wielu kierowców wybiera tą drogę, aby uniknąć korki w centrum miasta.

Wartość inwestycji to 18,6 mln zł, realizowana jest ona za środki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i gminy Białe Błota. Stowarzyszenie ,,Pradki Nasz Dom” wystąpiło oficjalnie z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób gen. Zbigniewa Nowka, który zmarł nagle w maju ubiegłego roku. Był on mieszkańcem Prądek, czyli gminy Białe Błota. Działał w opozycji antykomunistycznej, później realizował się w Urzędzie Ochrony Państwa, , którym kierował od 1998 roku. Później kierował Agencją Wywiadu.

 

Próba uchwalenia nazwy ronda pojawiła się na sesji 25 maja, ale projekt szybkiego uchwalenia nie zyskał większości, co nie oznacza, że ta inicjatywa upadła. W szczególności, że wniosek spodobał się wójtowi Dariuszowi Fundatorowi.

 

Z kuluarowych źródeł wiemy, że zaangażowanie i wpływy polityczne gen. Nowka odegrały dużą rolę w przejęciu przez państwo zakładów PESA i podjęciu restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa, które znalazło się w kryzysowej sytuacji, z powodu utraty płynności finansowej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu