Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Miesiące letnie pokażą jak epidemia uderzy w lokalny rynek pracy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 maj 2020 17:00

W marcu stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosiła 2,7%, co było najniższym wskaźnikiem w historii. Z powodu epidemii COVID-19 bezrobotnych przybywa, choć w marcu i w kwietniu, czy w maju nie mamy dużych wzrostów, to według szacunków Powiatowego Urzędu Pracy, kluczowe będą miesiące letnie.

 

Maj się jeszcze nie skończył, ale wstępne informacje na wtorkowej Komisji Budżetu i Polityki Finansowej Rady Miasta przedstawił dyrektor PUP Tomasz Zawiszewski. Z jego informacji wynika, że od marca do końca maja przybędzie około 500 bezrobotnych. Od początku epidemii liczba nowych bezrobotnych jest podobna do tej z okresu sprzed, natomiast znacząco spadła liczba nowych ofert pracy, przez co bilans liczby bezrobotnych rośnie. Zdaniem Zawiszewskiego, największego wzrostu spodziewać możemy się w lipcu, będzie to zatem kluczowy miesiąc, który pokaże jak recesja dotknie nasz makro rynek pracy.

 

Prawie 21 tys. wniosków

Budżet poszczególnych Powiatowych Urzędów Pracy jest kształtowany głównie stopą bezrobocia, czym niższa tym tez pieniędzy mniej, przez co w ostatnich latach obsada kadrowa PUP w Bydgoszczy zmalała. Obecnie PUP dostały za zadanie wypłacanie mikropożyczek w kwocie 5 tys. z możliwością umorzenia. O ile PUP w Bydgoszczy na środki na ten cel nie narzeka, to problemem jest mały zasób kadrowy. Do PUP w Bydgoszczy wpłynęło prawie 21 tys. takich wniosków, do tej pory udało się rozpatrzyć około 4 tys.

 

W przypadku Warszawy, o której jest głośno medialnie, takich wniosków wpłynęło około 110 tys.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19
  • Dla młodego pokolenia etos Solidarności niewiele już znaczy. Politycy tego nie chcą natomiast widzieć

    Przed tygodniem byłem świadkiem jak policjanci znoszą z ulicy młodych aktywistów, którzy zablokowali ulicę Jagiellońską, domagając się większych działań rządzących na rzecz klimatu. Nie zamierzam chwalić takiego łamania przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest to autentyczna deklaracja tożsamościowa młodego pokolenia. Mogę mieć wobec tej rewolucji politycznej duże obawy, ale nie mogę udawać, że to się nie dzieje.

Wiadomości z regionu