Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza

Terlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza

Napisane przez  Ł.R. / Onet Opinie Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 maj 2020 06:43
Terlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza Kadr z filmu ,,Zabawa w chowanego"

W sobotę miała premiera filmu braci Siekielskich ,,Zabawa w chowanego”, podejmująca problematykę pedofilii wśród duchownych. Film miał aspekt bydgoski – pokazano fragment zeznań złożonych przed bydgoskim sądem przez bp. Edwarda Janiaka, który był jednym z głównych bohaterów tego filmu.

Bp. Janiak pytany był o sprawę byłego księdza Pawła K. (wykluczonego ze stanu kapłańskiego przez Watykan), który został skazany za dopuszczenie się czynów pedofilskich wobec bydgoszczanina. Zeznania dotyczyły głośnej sprawy, w której poszkodowany domagał się od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej 300 tys. zł odszkodowania, które sąd kilka miesięcy temu zasądził. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

 

Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania – poinformował kilka godzin po filmie, Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

 

- Wszystko na to wskazuje, że zostanie wszczęte postępowanie przeciwko biskupowi Janiakowi – ocenił w audycji ,,Onet Opinie” dziennikarz katolicki Tomasz Terlikowski, dyrektor programowy Telewizji Republika – Jeśli zostanie wszczęte takie dochodzenie to przynajmniej będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza, tych trzech bohaterów tego filmu, którzy w filmie występują. Przynajmniej będziemy o tym rozmawiać i może pewne powiązania, pewne zaskakujące decyzję będą wyjaśniane.

 

- Wymową najistotniejszą tego filmu nie są wcale straszliwe przestępstwa księdza H., czy księdza K., ale wymowa tego filmu jest taka, że przynajmniej pomiędzy trzema diecezjami taki układ istniał. Te trzy diecezje to jest archidiecezja wrocławska za czasów poprzedniego metropolity i jeszcze poprzedniego. I dwie diecezje, których ordynariuszami są najbliżsi uczniowie i wychowankowie metropolity kard. Henryka Gulbinowicza, czyli diecezje kaliska i diecezja bydgoska. Z tego filmu wynika to wprost - ocenia Terlikowski.

 

W filmie ,,Zabawa w chowanego” pokazany jest fragment rozprawy, gdy reprezentujący pokrzywdzonego przez byłego księdza K. adwokat Janusz Mazur pyta bp. Janiaka o kulisy jego przeniesienia do diecezji bydgoskiej - Skąd arcybiskup (od redakcji: abp. Gulbinowicz) wiedział, że właśnie tam w Bydgoszczy K. znajdzie miejsce? Na to hierarcha odpowiada – Stad, ze te relacje wrocławskie, to że go uczył w seminarium (od redakcji: mowa o bp. Tyrawie). Jak tu był to okazał mu łaskę.

 

Na to adwokat dopytuje – Czyli arcybiskup skojarzył sobie, że bp. Tyrawa znał wcześniej K.

 

- I mu pomoże – przerwał wywód adwokata bp. Janiak, jednocześnie potwierdzając jego tezę.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

  Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

 • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

  Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu