Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeden z najważniejszych dokumentów radni chcą uchwalić zdalnie w trakcie epidemii

Jeden z najważniejszych dokumentów radni chcą uchwalić zdalnie w trakcie epidemii

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 maj 2020 13:39

W przyszłą środę odbędzie się druga sesja Rady Miasta w trybie zdalnym, czyli radni będą się łączyć za pośrednictwem internetu. Również tego dnia planuje się uchwalić nowelizację Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

 

Strategia Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku została uchwalona w 2013 roku, ale w 2017 roku prezydent stwierdził, że wiele założeń udało się zrealizować, stąd też rozpoczęto pracę nad jej aktualizacją, które miały skończyć się w 2018 roku. Odbywały się spotkania i panele, na które przychodzili mieszkańcy. Na skutek różnych czynników, projekt aktualizacji strategii, a tak naprawdę w praktyce zupełnie nowego dokumentu, pojawił się w grudniu 2019 roku. W kolejnych tygodniach mieszkańcy mogli składać uwagi. Z uwagi na epidemię COVID-19 nie było warunków, aby podsumować konsultacje społeczne np. konferencją, co często ma miejsce przy tego typu przedsięwzięciach.

 

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nowa Strategia Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku ma być głosowana w przyszłą środę w trakcie sesji odbywającej się w trybie zdalnym. Czyli większość radnych będzie łączyć się ze swoich domów, co uniemożliwia np. rozmowy w kuluarach. Gdy w 2013 roku uchwalano obowiązujący dokument, wówczas poparło go większość radnych opozycji, prezydent bowiem zaapelował, aby jeżeli są wątpliwości to próbować je w przerwach obrad wyjaśnić. Przez to uchwalono dokument, który można uznać za wspólny drogowskaz działań wszystkich sił politycznych. W najbliższą środę takich warunków nie będzie z uwagi na epidemię, której nikt nie planował. Powstaje jednak pytanie, czy skoro prace nad tym dokumentem już tak długo trwały, to nie można poczekać do bardziej optymalnych warunków epidemicznych.

 

Załóżmy bowiem, że część radnych zaproponuje poprawki, to nie będzie nawet specjalnie czasu i możliwości, aby je przeanalizować i omówić. Gdy co roku uchwalany jest budżet miasta, to przyjęto procedurę, iż najpierw radni w danym terminie zgłaszają poprawki, które później na piśmie opiniuje prezydent. W tym wypadku na to nie ma już czasu, choć mówimy o dokumencie który ma wyznaczać kierunki rozwoju Bydgoszczy przez najbliższą dekadę.

 

Czym różni się nowa strategia od tej obowiązującej? Jest w niej przede wszystkim znacznie więcej ogólników. Bardziej dokument skupia się na takich celach jak np. wzrost aktywności obywatelskiej mierzony np. wyższą frekwencją w wyborach powszechnych, a mniej konkretnie sprecyzowanych celów inwestycyjnych. W dokumencie mamy np. zapis, iż dążymy do większego udziału kolei w dojazdach z gmin i powiatów sąsiednich do Bydgoszczy, ale już autorzy nie zapisali np. konkretnego pomysłu na rozwijanie np. metropolitalnej kolei dojazdowej. Jest zapis o potrzebie utworzenia suchego portu/platformy multimodalnej, ale nie ma już zapisów konkretnych o lokalizacji w Emilianowie, choć z kolei bydgoscy radni wojewódzcy zabiegają o taki zapis w nowej wojewódzkiej strategi (obecna obowiązuje do końca bieżącego roku), bowiem w takim zapisie widzą bydgoską rację stanu. Ogólnikowe zapisy Strategi Rozwoju Bydgoszczy, nie specjalnie mogą im pomóc w zabieganiu jesienią na Sejmiku Województwa o konkretne zapisy.

 

Jest jeszcze jeden aspekt, na który warto, aby samorządowcy zwrócili uwagę. Obecnie zainteresowanie mieszkańców, w tym społeczników dokumentem Strategii jest minimalne, uwaga bydgoszczan skupiona jest na innych sprawach. To kolejny argument za tym, aby nie forsować tego w takim trybie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu