Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Brda zaprowadziła św. Jana Pawła II do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 15:57

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o nazwaniu parku w Opławcu imieniem Karola Wojtyły. Dzisiaj – w 100. urodziny św. Jana Pawła II, oddano w tym miejscu jemu cześć. Miejsce to jest szczególne, bowiem Karol Wojtyła jako miłośnik turystyki kajakowej bywał w tym miejscu w 1953 i 1966 roku.

- Karol Wojtyła wraz z grupą młodzieży zainaugurowali spływ rzekami Polski. Tą pierwszą rzeką, pierwszy spływ który nadał później kolejnym spływom pewną formę, bowiem odbywały się one co roku, to była właśnie Brda -wspomina wydarzenia z 1953 roku ks. Grzegorz Roman, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Opławcu. W dniach 23 sierpnia – 1 września 1953 Karol Wojtyła wraz z grupą studentów płynęli trasą Nowa Brda – Jezioro Szczytno Wielkie – Sępolno – Jezioro Charzykowskie- Męcikał – Nadolna Karczma – Piła – Olszewska – Bydgoszcz. Z pobytu w Opławcu zachowało się pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Co roku w Opławcu organizowane są spływy, dla wspomnienia tamtego wydarzenia. Po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy w 1999 roku, grupa bydgoszczan, w tym Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL ufundowało symboliczny pomnik, którego charakterystycznym elementem stał się kajak, w dzisiaj już parku im. Karola Wojtyły. Pod tym pomnikiem przedstawiciele Rady Osiedla, proboszcz ks. Grzegorz Roman, radny Bogdan Dzakanowski, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Następnie pomodlono się.

 

Społeczność Opławca chce oddolnie zaangażować się, aby położony malowniczo nad Brdą park, stał się jedną z bydgoskich perełek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Dr Grzesiowski: W Grudziądzu łóżka dla pacjentów z COVID-19 ,,są na papierze”

  Z puntu widzenia epidemii w danym kraju jedną z najważniejszych informacji jest stopień zapełnienia łóżek i respiratorów dedykowanych pacjentom chorym na COVID-19. Z informacji z soboty wynika, że wykorzystana była tylko jedna trzecia dostępnych, zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego w praktyce sytuacja jest znacznie trudniejsza.

  Etykiety: covid19
 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wiadomości z regionu