Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomunalnik zostaje, przynajmniej na razie

Komunalnik zostaje, przynajmniej na razie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 14:57

Wczoraj (17 maja) mijało ultimatum dane firmie Komunalnik na poprawę jakości usług, pod groźbą rozpoczęcia procedury zerwania umowy. Jakość usług zdaniem ratusza na tyle się poprawiła, że zerwanie umowy mogłoby nałożyć na Miasto ryzyko ogromnych odszkodowań. Nie mniej jednak zdaniem zastępcy prezydenta Michała Sztybla ten poziom jakości usług ratusza nadal nie zadowala.

 

Wczoraj pokazywaliśmy przypadki mieszkańców, którzy nie otrzymali jeszcze pojemników na śmieci, bądź od kilku tygodni od nich nikt nie odbierał odpadów. Dotarły do nas sygnały od części tych osób, iż dzisiaj przed południem pojawiły się śmieciarki i w końcu odebrały odpady.

 

Zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował, że prezydent podjął decyzję o ukaraniu Komunnalnika karą 101,6 tys. zł oraz zapowiedział, że kolejne kary umowne będą nakładane. Sztybel przedstawił dzisiaj zestawienie z którego wynika ilość odbieranych odpadów przez Komunalnika w stosunku do poprzednika Remondisu w marcu. Na początku kwietnia Komunalnik wyrabiał około 46% tamtej normy, od ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 29 kwietnia było to 82%, a w ostatnim tygodniu około 98%, co zdaniem Sztybla jest wciąż za mało.

 

 

- 98% jest dużym procentem, aby w dobie ustawy która w sposób uprzywilejowany stawia przedsiębiorcę, aby zerwać umowę – wyjaśnia zastępca prezydenta. Mowa o specustawie przeciwko rozpowszechnianiu się COVID-19. Ratusz obawia się, że jeżeli po zerwaniu umowy Komunalnik byłby w stanie udowodnić w sądzie, że przyczyną złej jakości usług jest epidemia koronawirusa i wprowadzone przeciwko niej obostrzenia, to wówczas sąd mógłby nakazać Bydgoszczy zapłatę wielomilionowego odszkodowania.

 

Sztybel zapowiedział nakładanie dalszych kar umownych, do czasu aż jakość usług będzie w pełni satysfakcjonująca oraz nie wyklucza, że jak nie uda się takiego stanu uzyskać w dłuższej perspektywie, to wówczas możliwe będzie zerwanie umowy. Jeżeli chodzi o problemy z niedostarczeniem jeszcze pojemników, ratusz szacuje, że dotyczy on jeszcze kilkuset posesji, na kilkanaście tysięcy w trzech sektorach.

 

Według naszych obliczeń miesięcznie za obsługę trzech sektorów Komunalnik zarabia niespełna 1,4 mln zł (ogólną ofertę rozkładamy na liczbę miesięcy), czyli nałożona za kwiecień kara przekroczy 7% wpływów firmy z Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu