Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomunalnik zostaje, przynajmniej na razie

Komunalnik zostaje, przynajmniej na razie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 14:57

Wczoraj (17 maja) mijało ultimatum dane firmie Komunalnik na poprawę jakości usług, pod groźbą rozpoczęcia procedury zerwania umowy. Jakość usług zdaniem ratusza na tyle się poprawiła, że zerwanie umowy mogłoby nałożyć na Miasto ryzyko ogromnych odszkodowań. Nie mniej jednak zdaniem zastępcy prezydenta Michała Sztybla ten poziom jakości usług ratusza nadal nie zadowala.

 

Wczoraj pokazywaliśmy przypadki mieszkańców, którzy nie otrzymali jeszcze pojemników na śmieci, bądź od kilku tygodni od nich nikt nie odbierał odpadów. Dotarły do nas sygnały od części tych osób, iż dzisiaj przed południem pojawiły się śmieciarki i w końcu odebrały odpady.

 

Zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował, że prezydent podjął decyzję o ukaraniu Komunnalnika karą 101,6 tys. zł oraz zapowiedział, że kolejne kary umowne będą nakładane. Sztybel przedstawił dzisiaj zestawienie z którego wynika ilość odbieranych odpadów przez Komunalnika w stosunku do poprzednika Remondisu w marcu. Na początku kwietnia Komunalnik wyrabiał około 46% tamtej normy, od ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 29 kwietnia było to 82%, a w ostatnim tygodniu około 98%, co zdaniem Sztybla jest wciąż za mało.

 

 

- 98% jest dużym procentem, aby w dobie ustawy która w sposób uprzywilejowany stawia przedsiębiorcę, aby zerwać umowę – wyjaśnia zastępca prezydenta. Mowa o specustawie przeciwko rozpowszechnianiu się COVID-19. Ratusz obawia się, że jeżeli po zerwaniu umowy Komunalnik byłby w stanie udowodnić w sądzie, że przyczyną złej jakości usług jest epidemia koronawirusa i wprowadzone przeciwko niej obostrzenia, to wówczas sąd mógłby nakazać Bydgoszczy zapłatę wielomilionowego odszkodowania.

 

Sztybel zapowiedział nakładanie dalszych kar umownych, do czasu aż jakość usług będzie w pełni satysfakcjonująca oraz nie wyklucza, że jak nie uda się takiego stanu uzyskać w dłuższej perspektywie, to wówczas możliwe będzie zerwanie umowy. Jeżeli chodzi o problemy z niedostarczeniem jeszcze pojemników, ratusz szacuje, że dotyczy on jeszcze kilkuset posesji, na kilkanaście tysięcy w trzech sektorach.

 

Według naszych obliczeń miesięcznie za obsługę trzech sektorów Komunalnik zarabia niespełna 1,4 mln zł (ogólną ofertę rozkładamy na liczbę miesięcy), czyli nałożona za kwiecień kara przekroczy 7% wpływów firmy z Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna
 • Na trzy kolejki przed końcem rundy zasadniczej – Zawisza, Lider i Włocłavia pewni gry o awans

  W sobotę i w niedziele zostanie rozegrana 17 kolejka IV ligi, ostatnia w tym roku – co prawda rozgrywane będą jeszcze w 2020 roku mecze zaległe, przeniesione z powodu epidemii COVID-19. Runda zakończona zostanie jednak już po nowym roku – wiosną rozegrane zostaną dwie kolejki rundy zasadniczej. Później nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Zanosi się na ,,rzeź” kujawsko-pomorskiej kolei

  Od 13 grudnia obowiązywać będą nowe roczne rozkłady jazdy kolei, wielu użytkowników tej formy komunikacji może zostać zaskoczonych likwidacją połączeń, co dla niektórych gmin może oznaczać praktyczne odcięcie od świata. W 2021 roku województwo na dotowanie kolei planuje wydać 82,6 mln zł, gdy wydatki na bieżący rok zaplanowano na poziomie 110 mln zł.

  Etykiety: kolej
 • Dane liczbowe wprost pokazują, że epidemia w kujawsko-pomorskim spowalnia

  Średnia liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców (główne kryterium decydujące o wprowadzaniu lub znoszeniu obostrzeń) wyniosła 53, w ciągu tygodnia nieznacznie spadając. W naszym województwie ten współczynnik spadł do 49, czyli w ostatnim tygodniu zeszliśmy poniżej średniej dla kraju, co pokazuje, że kujawsko-pomorskie wychodzi z trudnej sytuacji jaka powstała na przełomie października i listopada.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu