Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW polskim radiu nie wiedzą gdzie znajduje się Collegium Medicum?

W polskim radiu nie wiedzą gdzie znajduje się Collegium Medicum?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 maj 2020 16:14

We wtorek, w serwisie informacyjnym o godzinie 15:00 Radia PiK, prezentowano informacje o eksperymentalnej terapii przeciwko COVID-19, za którą stoją pracownicy Collegium Medicum w Bydgoszczy. W materiale nazwa CM, ani Bydgoszczy nie padła, natomiast wszystko przypisano Toruniowi.

Prowadzący serwis informacyjny mówił o ,,toruńskich naukowcach”, o ,,toruńskim UMK”, ale ani razu nie wspomniał o Collegium Medicum w Bydgoszczy, choć do wypowiedzi poproszono prorektora ds. CM prof. Jacka Kubicę. Tak przedstawiona informacja budować może złudne przeświadczenie, iż faktycznie pracują nad tym naukowcy z uczelni zlokalizowanej w Toruniu, a nie w Bydgoszczy jak jest to faktycznie.

 

Eksperymentalna terapia lekami kardiologicznymi prowadzona jest od tego tygodnia w szpitalu w Grudziądzu. Więcej o tej terapii piszemy - Naukowcy z Collegium Medicum rozpoczną w Grudziądzu eksperymentalną terapię przeciwko COVID-19

 

Całe przedsięwzięcie koordynuje Klinika Kardiologi i Chorób Wewnętrznych, która ma swoją siedzibę w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy.

 

Podana w ten kontrowersyjny sposób informacja w praktyce wpisuje się w marginalizowanie znaczenia Collegium Medicum, które było budowane przez pokolenia bydgoszczan, a częścią UMK stało się kilka lat temu. Podczas ubiegłotygodniowej wizyty wiceminister Wojciech Maksymowicz mówił, że gdyby nie potencjał Collegium Medicum, to toruńskie UMK nie znalazłoby się w 10 najważniejszych polskich uczelni.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu