Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy i jaki będzie nowy ZIT?

Czy i jaki będzie nowy ZIT?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 maj 2020 13:48
Czy i jaki będzie nowy ZIT? Fot: Paweł Zielke

Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, który obowiązywać powinien od 2021 roku to wciąż odległa sprawa i coraz mniej prawdopodobne wydaje się jego uchwalenie do końca roku – z jednej strony na brak porozumienia wewnątrz UE co do jego kształtu, z drugiej z powodu pandemii COVID-19, która jest dla przywódców Unii teraz największym zmartwieniem. Trwają jednak nad nim prace oraz nad nowymi programami operacyjnymi. Czy Bydgoszcz będzie dalej tworzyć ZIT z Toruniem?

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to element polityki unijnej dla obszarów metropolitalnych, który funkcjonuje w Regionalnych Programach Operacyjnych. Pojawił się on pierwszy raz w perspektywie UE 2013-2020, w naszym województwie utworzono bydgosko-toruński ZIT, choć porozumienie pomiędzy tymi miastami powstało w bólach, a zgoda na bydgosko-toruńskie porozumienie w Radzie Miasta Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem.

 

Czy w perspektywie 2021-2027 współpraca bydgosko-toruńska w ZIT będzie kontynuowana? Dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził pogląd, że trzeba pewne rzeczy zrewidować. W piśmie do marszałka województwa oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa prezydent Bydgoszczy wnioskuje o utworzenie ZIT na bazie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego Metropolia Bydgoszcz. Stowarzyszenie tworzy 20 samorządów, w tym dwa powiaty. Wśród nich są miasta nie tworzące obecnie ZIT: Barcin, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz Pomorski, Rojewo.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu