Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy i jaki będzie nowy ZIT?

Czy i jaki będzie nowy ZIT?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 maj 2020 13:48
Czy i jaki będzie nowy ZIT? Fot: Paweł Zielke

Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, który obowiązywać powinien od 2021 roku to wciąż odległa sprawa i coraz mniej prawdopodobne wydaje się jego uchwalenie do końca roku – z jednej strony na brak porozumienia wewnątrz UE co do jego kształtu, z drugiej z powodu pandemii COVID-19, która jest dla przywódców Unii teraz największym zmartwieniem. Trwają jednak nad nim prace oraz nad nowymi programami operacyjnymi. Czy Bydgoszcz będzie dalej tworzyć ZIT z Toruniem?

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to element polityki unijnej dla obszarów metropolitalnych, który funkcjonuje w Regionalnych Programach Operacyjnych. Pojawił się on pierwszy raz w perspektywie UE 2013-2020, w naszym województwie utworzono bydgosko-toruński ZIT, choć porozumienie pomiędzy tymi miastami powstało w bólach, a zgoda na bydgosko-toruńskie porozumienie w Radzie Miasta Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem.

 

Czy w perspektywie 2021-2027 współpraca bydgosko-toruńska w ZIT będzie kontynuowana? Dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził pogląd, że trzeba pewne rzeczy zrewidować. W piśmie do marszałka województwa oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa prezydent Bydgoszczy wnioskuje o utworzenie ZIT na bazie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego Metropolia Bydgoszcz. Stowarzyszenie tworzy 20 samorządów, w tym dwa powiaty. Wśród nich są miasta nie tworzące obecnie ZIT: Barcin, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz Pomorski, Rojewo.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu