Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚmieci wizerunku nam nie poprawiają, ale z punktu widzenia zachodniej Europy nie dzieje się nic nadzwyczajnego

Śmieci wizerunku nam nie poprawiają, ale z punktu widzenia zachodniej Europy nie dzieje się nic nadzwyczajnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 kwiecień 2020 14:39
Ulica Długa Ulica Długa

W ostatnim czasie w mediach pojawiają się zdjęcia przelewających się pojemników i worków z odpadami na poszczególnych osiedlach, choć fotografia nie oddaje zapachu, który w przypadku odpadów zmieszanych oczekujących od kilku dni na odbiór jest najbardziej wyrazisty. Wystarczy jednak przejść się po reprezentacyjnym dla Bydgoszczy Starym Mieście, aby zobaczyć kryzys odpadowy.

 

Dobrym przykładem niech będzie ulica Długa, na której niegdyś jeden śmietnik potrafił wzbudzić sensację, a dzisiaj co chwilę mamy skupiska po kilka śmietników i worków. Nie jest to na pewno dla Bydgoszczy powód do dumy, ale też nie można robić wielkiej tragedii, bowiem jak ktoś był chociażby w Brukseli, uchodzącej za kluczową stolicę Europy, gdzie mieszczą się najważniejsze instytucje Unii Europejskiej, tam kosze i worki z odpadami, które leżą niekiedy po kilka dni. Nie robi to jednak na nikim większego wrażenia, bo Belgowie się przyzwyczaili już do tego. Tak samo w Brukseli nie są niczym nadzwyzczajnym śpiący w parkach bezdomni. W Polsce nauczyliśmy się żyć przy wyższych rygorach dotyczących czystości, stąd też mówimy niekiedy nawet o kryzysie śmieciowym w Bydgoszczy. Sytuacja nie jest na pewno jednak tak tragiczna, zapewne miasto nałoży na nierzetelnego wykonawcę kary umowne, być może spór będzie dłuższy jeżeli trafi na sądową wokandę, ale szybciej czy później z tym kryzysem sobie poradzimy. Należy też pamiętać, że postępowanie przetargowe nie jest jeszcze w pełni zakończone, bowiem jego wyniki zaskarżyła firma Remondis.

 

Daleki jestem jednak od lekceważenia problemu, bowiem w sytuacji zagrożenia epidemicznego nieodebrane odpady zwiększają ryzyka sanitarne. Od połowy kwietnia musimy obowiązkowo używać maski ochronne, na których gromadzą się patogeny, a później trafiają do kosza.

 

Dość powszechny obrazek w ścisłym centrum Brukseli

 

Konkurencja się oferuje

Przyczyną sytuacji kryzysowej jest nierzetelność firmy, która wygrała obsługę w trzech sektorach Mowa o firmie Komunalnik. Wczoraj dwie firmy Corimp i Remondis przedstawiły ratuszowi oświadczenie, że są w stanie w ciągu 10 dni przywrócić porządek w mieście.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu