Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚmieci wizerunku nam nie poprawiają, ale z punktu widzenia zachodniej Europy nie dzieje się nic nadzwyczajnego

Śmieci wizerunku nam nie poprawiają, ale z punktu widzenia zachodniej Europy nie dzieje się nic nadzwyczajnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 kwiecień 2020 14:39
Ulica Długa Ulica Długa

W ostatnim czasie w mediach pojawiają się zdjęcia przelewających się pojemników i worków z odpadami na poszczególnych osiedlach, choć fotografia nie oddaje zapachu, który w przypadku odpadów zmieszanych oczekujących od kilku dni na odbiór jest najbardziej wyrazisty. Wystarczy jednak przejść się po reprezentacyjnym dla Bydgoszczy Starym Mieście, aby zobaczyć kryzys odpadowy.

 

Dobrym przykładem niech będzie ulica Długa, na której niegdyś jeden śmietnik potrafił wzbudzić sensację, a dzisiaj co chwilę mamy skupiska po kilka śmietników i worków. Nie jest to na pewno dla Bydgoszczy powód do dumy, ale też nie można robić wielkiej tragedii, bowiem jak ktoś był chociażby w Brukseli, uchodzącej za kluczową stolicę Europy, gdzie mieszczą się najważniejsze instytucje Unii Europejskiej, tam kosze i worki z odpadami, które leżą niekiedy po kilka dni. Nie robi to jednak na nikim większego wrażenia, bo Belgowie się przyzwyczaili już do tego. Tak samo w Brukseli nie są niczym nadzwyzczajnym śpiący w parkach bezdomni. W Polsce nauczyliśmy się żyć przy wyższych rygorach dotyczących czystości, stąd też mówimy niekiedy nawet o kryzysie śmieciowym w Bydgoszczy. Sytuacja nie jest na pewno jednak tak tragiczna, zapewne miasto nałoży na nierzetelnego wykonawcę kary umowne, być może spór będzie dłuższy jeżeli trafi na sądową wokandę, ale szybciej czy później z tym kryzysem sobie poradzimy. Należy też pamiętać, że postępowanie przetargowe nie jest jeszcze w pełni zakończone, bowiem jego wyniki zaskarżyła firma Remondis.

 

Daleki jestem jednak od lekceważenia problemu, bowiem w sytuacji zagrożenia epidemicznego nieodebrane odpady zwiększają ryzyka sanitarne. Od połowy kwietnia musimy obowiązkowo używać maski ochronne, na których gromadzą się patogeny, a później trafiają do kosza.

 

Dość powszechny obrazek w ścisłym centrum Brukseli

 

Konkurencja się oferuje

Przyczyną sytuacji kryzysowej jest nierzetelność firmy, która wygrała obsługę w trzech sektorach Mowa o firmie Komunalnik. Wczoraj dwie firmy Corimp i Remondis przedstawiły ratuszowi oświadczenie, że są w stanie w ciągu 10 dni przywrócić porządek w mieście.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu