Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy przygarniecie psa można nazwać adopcją? W bydgoskim samorządzie się o to kłócą

Czy przygarniecie psa można nazwać adopcją? W bydgoskim samorządzie się o to kłócą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 23 kwiecień 2020 06:38
Czy przygarniecie psa można nazwać adopcją? W bydgoskim samorządzie się o to kłócą Autor: Johann

W marcu na sesji Rady Miasta przyjęto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi w Bydgoszczy. W dokumencie pada kilka razy zwrot ,,adopcja zwierząt”, przeciwko czemu protestował radny PiS Marcin Lewandowski. Z racji nie ujęcia jego sugestii z sesji o wykreślenie tego zapisu, złożył do prezydenta interpelacje.

,,Ponawiam mój apel o rezygnację z korzystania z tego oburzającego terminu” - pisze radny Lewandowski do prezydenta Rafała Bruskiego – To użyte w dokumencie sformułowanie oznaczałoby, iż zwierzę można ,,usynowić”, ,,przysposobić”, uznać za własne dziecko – powołuje się radny na słownik, który dalej pyta – Czy – będąc konsekwentnym – Urząd Miasta w dalszej perspektywie akceptowałby hipotetyczne dokumenty traktujące np. o dziedziczeniu majątku przez zwierzęta lub o zamiarach pobierania na nie zasiłków opiekuńczych?

 

Radny Lewandowski uznał dokument w takiej formie za kompromitację i wezwał prezydenta do poprawienia go.

 

Termin adoptio jest dziedzictwem prawa rzymskiego – stwierdza w odpowiedzi prezydent Rafał Bruski – Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny stwierdza, że niepoprawne jest użycie czasownika ,,adopcja” w odniesieniu do rzeczowników ,,nieżywotnych”. W polskim prawodawstwie zwierzę nie jest rzeczą, a istotą żywą – podkreśla prezydent. Zdaniem prezydenta termin ,,adopcja zwierząt” jest dość powszechnie przyjęty, przez co też zrozumiały przez adresatów, jednocześnie obejmuje dość uniwersalnie terminologie związaną z posiadaniem i opieką nad zwierzętami. Dlatego prezydent nie zamierza korygować uchwalonego przez radnych dokumentu.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu