Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

W 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 kwiecień 2020 15:34

Papież Jan Paweł II to jedna z ważniejszych postaci ostatniego wieku, a także jeden z najwybitniejszych Polaków w dziejach narodu. To także honorowy obywatel Bydgoszczy, który zaszczycił nasze miasto w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Związki Karola Wojtyły z Bydgoszczą sięgają jednak okresu zanim został papieżem.

Ksiądz Karol Wojtyła dał się zapamiętać chociażby z organizowania spływów kajakowych, które stały się elementem jego pracy duszpasterskiej. Wśród najpiękniejszych rzek do uprawiania tej formy aktywności znajduje się rzeka Brda. Są ślady, że w latach 1953 i 1966 roku ks. Wojtyła pływał po Brdzie na terenie dzisiejszej Bydgoszczy. Z tego powodu w Smukale stanął pomnik w formie krzyża i kajaku, przypominających o wizytach późniejszego świętego. Co roku odbywają się też w Smukale spływy kajakowe dla upamiętnienia wizyty polskiego papieża.

 

Wkrótce to miejsce, u zbiegu ulic Opławiec i Biwakowej może nazywać się Parkiem im. Karola Wojtyły. Wnioskowała o to Rada Osiedla, w porządku obrad środowej zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy jest głosowanie nad nadaniem temu miejscu patronatu ks. Karola Wojtyły.

 

Z projektu uchwały

 

W 1966 roku Karol Wojtyła pełnił już funkcję arcybiskupa. W maju wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim dokonał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie koronacji obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, który zdobi ołtarz w farze. W wygłoszonym w tamtym okresie kazaniu miał powiedzieć, że ,,Bydgoszcz jest miastem wielkiej przeszłości”.

 

Św. Jan Paweł II jest w Bydgoszczy patronem jednej z ważniejszych arterii (obecnie wzdłuż drogi krajowej nr 5) oraz szkoły katolickiej.

 


Apel do czytelników

Zwracamy się do naszych czytelników z prośbą o udostępnienie treści homilii lub innych wystąpień abp. Karola Wojtyły z 1966 roku z Bydgoszczy, jeżeli takimi Państwo dysponujecie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu