Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

W 100 urodziny Karol Wojtyła może zostać patronem parku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 kwiecień 2020 15:34

Papież Jan Paweł II to jedna z ważniejszych postaci ostatniego wieku, a także jeden z najwybitniejszych Polaków w dziejach narodu. To także honorowy obywatel Bydgoszczy, który zaszczycił nasze miasto w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Związki Karola Wojtyły z Bydgoszczą sięgają jednak okresu zanim został papieżem.

Ksiądz Karol Wojtyła dał się zapamiętać chociażby z organizowania spływów kajakowych, które stały się elementem jego pracy duszpasterskiej. Wśród najpiękniejszych rzek do uprawiania tej formy aktywności znajduje się rzeka Brda. Są ślady, że w latach 1953 i 1966 roku ks. Wojtyła pływał po Brdzie na terenie dzisiejszej Bydgoszczy. Z tego powodu w Smukale stanął pomnik w formie krzyża i kajaku, przypominających o wizytach późniejszego świętego. Co roku odbywają się też w Smukale spływy kajakowe dla upamiętnienia wizyty polskiego papieża.

 

Wkrótce to miejsce, u zbiegu ulic Opławiec i Biwakowej może nazywać się Parkiem im. Karola Wojtyły. Wnioskowała o to Rada Osiedla, w porządku obrad środowej zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy jest głosowanie nad nadaniem temu miejscu patronatu ks. Karola Wojtyły.

 

Z projektu uchwały

 

W 1966 roku Karol Wojtyła pełnił już funkcję arcybiskupa. W maju wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim dokonał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie koronacji obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, który zdobi ołtarz w farze. W wygłoszonym w tamtym okresie kazaniu miał powiedzieć, że ,,Bydgoszcz jest miastem wielkiej przeszłości”.

 

Św. Jan Paweł II jest w Bydgoszczy patronem jednej z ważniejszych arterii (obecnie wzdłuż drogi krajowej nr 5) oraz szkoły katolickiej.

 


Apel do czytelników

Zwracamy się do naszych czytelników z prośbą o udostępnienie treści homilii lub innych wystąpień abp. Karola Wojtyły z 1966 roku z Bydgoszczy, jeżeli takimi Państwo dysponujecie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu