Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Zdrowia odpowiada Radzie Miasta na apel dotyczący psychiatrii

Ministerstwo Zdrowia odpowiada Radzie Miasta na apel dotyczący psychiatrii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 kwiecień 2020 07:23

Lutowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy zapamiętana została z awantury polityczne przy okazji procedowania apelu zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską. Apel radni głosami koalicji przyjęli, zaś dosłownie tuż po Wielkanocy odpowiedzi bydgoskiemu samorządowi udzielił wiceminister zdrowia.

Rada Miasta Bydgoszczy z ogromny niepokojem obserwuje sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad chorymi, w tym szczególnie nad dziećmi i młodzieżą w Bydgoszczy i całej Polsce. Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzone w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawiska: wzrostu zachorowań wymagającej opieki psychiatrycznej, a także kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej prób samobójczych – czytamy w przyjętym w marcu stanowisku.

 

Radni to stanowisko procedowali zanim pojawiło się w Polsce zagrożenie epidemią COVID-19. Zdaniem wielu specjalistów działania podejmowane przeciwko rozpowszechnianiu się koronawirusa mogą nasilać problemy natury psychiatrycznej. Także z uwagi na zagrożenie COVID-19 szpitalna opieka psychiatryczna objęta została dodatkowymi rygorami.

 

Odpowiedzi na apel z lutego udzielił wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która przyznaje na wstępie – trudna sytuacja w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest znana Ministerstwu Zdrowia a poprawa tej sytuacji jest traktowana priorytetowo.

 

Dalej informuje ona o wdrażanej od pewnego czasu reformie systemu ochrony zdrowia psychicznego – Zgodnie z założeniami reformy, dzięki zwiększeniu dostępności w opiece ambulatoryjnej i środowiskowej, osoby nie wymagające hospitalizacji będą mogły otrzymywać pomoc w mniejszych placówkach (zmniejszając tym samym obciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć). Ponadto dzięki stworzonej sieci ośrodków udzielających pomocy osobom chorym psychicznie możliwe będzie skrócenie czasu pobytu w szpitalu i zapobieganie rehospitalizacji.

 

Ministerstwo informuje, że w lutym bieżącego roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował się zwiększyć nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień o ponad 242,5 mln zł.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Polska podzielona – dwie ,,debaty” prezydenckie

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia na pewno z rzeczą niespotykaną do tej pory w polskich kampaniach wyborczych. W podobnym czasie odbywały się dwie ,,debaty”, przynajmniej takie miały być z nazwy – w Końskich w województwie Świętokrzyskim prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytania zaproszonych przez TVP obywateli, natomiast w Lesznie w Wielkopolsce Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy mediów ogólnopolskich, również tych sobie nieprzychylnych.

  • Minister zdrowia przewiduje znaczny wzrost zachorowań na jesień

    Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.

Wiadomości z regionu