Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Zdrowia odpowiada Radzie Miasta na apel dotyczący psychiatrii

Ministerstwo Zdrowia odpowiada Radzie Miasta na apel dotyczący psychiatrii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 kwiecień 2020 07:23

Lutowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy zapamiętana została z awantury polityczne przy okazji procedowania apelu zaproponowanego przez Koalicję Obywatelską. Apel radni głosami koalicji przyjęli, zaś dosłownie tuż po Wielkanocy odpowiedzi bydgoskiemu samorządowi udzielił wiceminister zdrowia.

Rada Miasta Bydgoszczy z ogromny niepokojem obserwuje sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad chorymi, w tym szczególnie nad dziećmi i młodzieżą w Bydgoszczy i całej Polsce. Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzone w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawiska: wzrostu zachorowań wymagającej opieki psychiatrycznej, a także kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej prób samobójczych – czytamy w przyjętym w marcu stanowisku.

 

Radni to stanowisko procedowali zanim pojawiło się w Polsce zagrożenie epidemią COVID-19. Zdaniem wielu specjalistów działania podejmowane przeciwko rozpowszechnianiu się koronawirusa mogą nasilać problemy natury psychiatrycznej. Także z uwagi na zagrożenie COVID-19 szpitalna opieka psychiatryczna objęta została dodatkowymi rygorami.

 

Odpowiedzi na apel z lutego udzielił wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która przyznaje na wstępie – trudna sytuacja w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest znana Ministerstwu Zdrowia a poprawa tej sytuacji jest traktowana priorytetowo.

 

Dalej informuje ona o wdrażanej od pewnego czasu reformie systemu ochrony zdrowia psychicznego – Zgodnie z założeniami reformy, dzięki zwiększeniu dostępności w opiece ambulatoryjnej i środowiskowej, osoby nie wymagające hospitalizacji będą mogły otrzymywać pomoc w mniejszych placówkach (zmniejszając tym samym obciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć). Ponadto dzięki stworzonej sieci ośrodków udzielających pomocy osobom chorym psychicznie możliwe będzie skrócenie czasu pobytu w szpitalu i zapobieganie rehospitalizacji.

 

Ministerstwo informuje, że w lutym bieżącego roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował się zwiększyć nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień o ponad 242,5 mln zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu