Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTechniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje

Techniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 kwiecień 2020 11:51
Techniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje Fot: Facebook / Karol Słowiński

W środę przed Biedronką na Starym Rynku ustawiła się kolejka z dwumetrowymi odstępami osób, które trzymały hasła przeciwne zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Podobna sytuacja miała miejsce przy ulicy Jagiellońskiej przed Pocztą Główną. Można odnieść wrażenie, że była to próba zamanifestowania przez uczestników sprzeciwu, z pominięciem przepisów epidemicznych, które zabraniają organizowania zgromadzeń. Wśród uczestników ,,stania w kolejce” byli radni Nowoczesnej (tworzący klub Koalicji Obywatelskiej).

Tego samego dnia w Sejmie odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy, który ma na celu zaostrzyć przepisy antyaborcyjne. W parlamencie panowała dość gorąca atmosfera. Zainteresowanych zachęcamy do odsłuchania archiwalnych nagrań z Sejmu.

 

Samo I czytanie było jednak bardziej techniczne – projekt ponownie został wniesiony w listopadzie ubiegłego roku (z racji nierozpatrzenia go w zakończonej jesienią kadencji) i musi mieć I czytanie w ciągu 6 miesięcy. Powoli ten czas mija, stąd też wczoraj odbyło się I czytanie, w jego trakcie złożono wnioski o odrzucenie projektu już w I czytaniu. Najprawdopodobniej dzisiaj odbędzie się głosowanie tego wniosku, jeżeli przepadnie – czego można się spodziewać, bowiem wielu polityków PiS uznaje niepisaną zasadę, iż nie należy odrzucać żadnego projektu po I czytaniu, to wówczas trafi do prac w komisjach, a tam jak pokazuje praktyka może być nieruszany latami. Zatem w najbliższym czasie nie należy się spodziewać zmian w przepisach dotyczących przeprowadzania aborcji.

 

Obywatelski projekt napisany przez ORDO IURIS wpłynął do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Po I czytaniu trafił do prac w komisjach, gdzie nie został rozpatrzony do końca poprzedniej kadencji.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu