Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTechniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje

Techniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 kwiecień 2020 11:51
Techniczne obrady w sprawie projektu antyaborcyjnego wywołały duże emocje Fot: Facebook / Karol Słowiński

W środę przed Biedronką na Starym Rynku ustawiła się kolejka z dwumetrowymi odstępami osób, które trzymały hasła przeciwne zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Podobna sytuacja miała miejsce przy ulicy Jagiellońskiej przed Pocztą Główną. Można odnieść wrażenie, że była to próba zamanifestowania przez uczestników sprzeciwu, z pominięciem przepisów epidemicznych, które zabraniają organizowania zgromadzeń. Wśród uczestników ,,stania w kolejce” byli radni Nowoczesnej (tworzący klub Koalicji Obywatelskiej).

Tego samego dnia w Sejmie odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy, który ma na celu zaostrzyć przepisy antyaborcyjne. W parlamencie panowała dość gorąca atmosfera. Zainteresowanych zachęcamy do odsłuchania archiwalnych nagrań z Sejmu.

 

Samo I czytanie było jednak bardziej techniczne – projekt ponownie został wniesiony w listopadzie ubiegłego roku (z racji nierozpatrzenia go w zakończonej jesienią kadencji) i musi mieć I czytanie w ciągu 6 miesięcy. Powoli ten czas mija, stąd też wczoraj odbyło się I czytanie, w jego trakcie złożono wnioski o odrzucenie projektu już w I czytaniu. Najprawdopodobniej dzisiaj odbędzie się głosowanie tego wniosku, jeżeli przepadnie – czego można się spodziewać, bowiem wielu polityków PiS uznaje niepisaną zasadę, iż nie należy odrzucać żadnego projektu po I czytaniu, to wówczas trafi do prac w komisjach, a tam jak pokazuje praktyka może być nieruszany latami. Zatem w najbliższym czasie nie należy się spodziewać zmian w przepisach dotyczących przeprowadzania aborcji.

 

Obywatelski projekt napisany przez ORDO IURIS wpłynął do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Po I czytaniu trafił do prac w komisjach, gdzie nie został rozpatrzony do końca poprzedniej kadencji.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Eksperci przestrzegają przed dramatycznie niskimi emeryturami za 40 lat

    Obecnie przechodzący na emeryturę otrzymują średnio 50-60% ostatniej pensji, według obliczeń agencji Mercer w 2060 roku spadnie to do 25-30%, co może być dla wielu osób dramatem Eksperci uważają, że konieczne są reformy polskiego systemu emerytalnego, które mogą się wiązać z trudnymi decyzjami.

Wiadomości z regionu