Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejmik udzielił dotacji na zabytki, głównie na kościoły

Sejmik udzielił dotacji na zabytki, głównie na kościoły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 kwiecień 2020 00:25
Trwa tynkowanie św. Antoniego Trwa tynkowanie św. Antoniego Archiwum

W ubiegłą środę odbywała się zdalna sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie tych obrad radni przyjęli program wsparcia dotacjami renowacji zabytków. Wartość przyznanych dotacji przekracza 10 mln zł, są to środki z Unii Europejskiej oraz fundusze województwa.

Blisko 50 tys. zł dotacji otrzyma parafia św. Apostołów Piotra i Pawła przy Placu Wolności w Bydgoszczy. 30 tys. zł trafi do parafii Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy, parafia pw. św. Antoniego w Bydgoszczy otrzyma blsko 50 tys. zł, zaś parafia pw. Józefa Rzemieślnika prawie 40 tys. zł. Wojewódzki Sanepid na renowacje budynku, w którym znajduje się w Bydgoszczy jego siedziba otrzyma 20 tys. zł dotacji. Przychodnia Gdańska (mieści się w budynku dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej) na prace konserwatorskie uzyska 10 tys. zł dotacji.

 

Jeszcze w marcu dotacje na ochronę zabytków przekazała natomiast Rada Miasta Bydgoszczy. Najwięcej, bo 250 tys. zł uzyska Cerkiew Prawosławna przy Nowym Rynku, która znajduje się w budynku grożącym katastrofą budowlaną. Parafia św. Antoniego otrzyma również około 100 tys. zł dotacji z miasta. Więcej o miejskim programie pisaliśmy - Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta

 

Największym beneficjentem miejskich i wojewódzkich dotacji jest w tym roku parafia św. Antoniego z Padwy przy Węźle Zachodnim. Od kilku miesięcy trwa renowacja konstrukcji i tynkowanie kościoła. Świątynia na tynkowanie czeka przeszło 75 lat.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu