Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMisterium w Fordońskiej Dolinie Śmierci się nie odbyło, ale zaistniało

Misterium w Fordońskiej Dolinie Śmierci się nie odbyło, ale zaistniało

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 kwiecień 2020 21:56
Misterium w Fordońskiej Dolinie Śmierci się nie odbyło, ale zaistniało Archiwum

Co roku w Niedzielę Palmową w Fordońskie Dolinie Śmierci organizowane jest Misterium Męki Pańskiej, które rozwija się dzięki zaangażowaniu właściwie setek osób je przygotowujących. W tym roku miała być jubileuszowa XX edycja, poświęca w sposób szczególny św. Janowi Pawłowi II, którego 15. rocznica śmierci przypadła w czwartek. Epidemia koronawirusa te plany pokrzyżowała, ale udało się kilkuset osobom spotkać online.

 

O godzinie 16:00, gdy odbywa się zawsze pierwsza odsłona Misterium, refleksję z Doliny Śmierci przedstawił ks. Krzysztof Buchholz – To niezwykły czas, w którym zostaliśmy zatrzymani. Kiedy go tak naprawdę nie mamy, w pędzie dotychczasowym , nie było czasu aby spojrzeć na siebie, aby spojrzeć w głąb siebie, zobaczyć jak żyje, właściwie dokąd ono zmierza. Czy jest we mnie żywe, ludzkie oblicze, tego na którego obraz i podobieństwo jestem – Jezusa Chrystusa.

 

- Hasło tegorocznego Misterium miało być ,,Jestem z wami”. I właśnie Chrystus jest z nami – kontynuował.

 

Po wstępie zaprezentowany został list młodzieńca, który szukał Chrystusa oraz fragmenty misteriów z lat ubiegłych, aby móc w tę Niedzielę Palmową przeżyć mękę Jezusa Chrystusa, która jest tego dnia czytana podczas Mszy Świętych w ramach Ewangelii. Zobaczcie fragment (wykorzystano w nim modlitwę Gorzkich Żali, która w Wielkim Poście odbywa się w niedziele, ale niewiele osób mogło z nich w tym roku uczestniczyć z uwagi na epidemię):


Ksiądz Buchholz zachęcił również do przeczytania orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży, który w diecezjach jest przeżywany właśnie w Niedzielę Palmową. W tym orędziu papież pisze : Przy wielu okazjach wy, młodzi okazujecie, że umiecie cierpieć wraz z drugą osobą. Wystarczy zobaczyć jak wielu z was wielkodusznie poświęca się, gdy wymagają tego okoliczności. Nie ma katastrofy, trzęsienia ziemi, powodzi, które by nie powodowały, że grupy młodych wolontariuszy są gotowe do pomocy. Także wielka mobilizacja ludzi młodych, którzy chcą bronić świata stworzonego, świadczy również o waszej zdolności do usłyszenia krzyku ziemi

 

Jeżeli ktoś by chciał obejrzeć całą transmisję on-line, można również to uczynić:

Misterium Męki Pańskiej 2020 (online)

W tym roku Misterium w Dolinie Śmierci odbyło się on-line.

Opublikowany przez Portal Kujawski Niedziela, 5 kwietnia 2020

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu