Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł honorowy obywatel Bydgoszcz, wybitny kompozytor

Zmarł honorowy obywatel Bydgoszcz, wybitny kompozytor

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 marzec 2020 13:58
Zmarł honorowy obywatel Bydgoszcz, wybitny kompozytor Fot: UMB

Radio Kraków poinformowało, że w wieku 86 lat zmarł kompozytor Krzysztof Penderecki. Za swoją twórczość muzyczną był wielokrotnie nagradzany, pięciokrotnie prestiżową nagrodą Grammy.

 

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Debicy. Studia muzyczne ukończył na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Pierwszy raz na arenie międzynarodowej wystąpił w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień.

 

2 września 2009 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała mu honorowe obywatelstwo Bydgoszczy. W 1964 według kronik Filharmonii Pomorskiej pierwszy raz wystąpił w Bydgoszczy, gdzie bywał muzycznie częstym gościem. Penderecki miał też często mówił o Bydgoszczy jako o mieście muzyki, zachwalając klimat jaki panuje dla sztuki nad Brdą. Właśnie z uwagi na bliską współpracę Pendereckiego z Filharmonią Pomorską, Rada Miasta postanowiła nadać mu tak wysokie wyróżnienie.

 

Tren ofiarom Hiroszimy (komp. Krzysztof Penderecki, wykonanie Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia):

 

Ten utwór wykonany został w Filharmonii Pomorskiej w 1964 roku, podczas pierwszej wizyty Pendereckiego.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu