Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Koronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 marzec 2020 11:33

W piątek odbyła się sesja Rady Miasta pomimo negatywnej opinii sanepidu. Obrady trwały niespełna, ale przebiegły nadzwyczaj spokojnie. Radni uchwalili m.in. korektę budżetu na bieżący rok przeznaczając 1 mln zł bezpośrednio na walkę z koronawirusem – w tym na zakup sprzętu ochronnego (masek, kombinezonów, gogli, rękawic), a także koszty wyżywienia osób przebywających w kwarantannie.

W sesji udział wzięło 21 radnych, którzy byli rozsadzeni na sali sesyjnej w sposób inny niż zazwyczaj, wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. Również do minimum ograniczono obecność pracowników Urzędu Miasta, którzy zwyczajowo referują na sesjach projekty uchwał – dzisiaj wszystkie projekty i na pytania radnych odpowiadał tylko prezydent Rafał Bruski.

 

Komunikacja miejska i płatne parkowanie

Radni PiS pytali o zatłoczone autobusy i tramwaje, które mogą sprzyjać rozpowszechnianiu się koronawirusa wnieśli również o zniesienie opłat za parkowanie w centrum, aby w ten sposób zachęcić w sytuacji kryzysu epidemicznego do podróżowania samochodami. Prezydent Rafał Bruski przyznał, że na dzisiaj nie planuje zniesienia opłat za parkowanie, ale dał do zrozumienia, że sytuacja jest dynamiczna i nie można takiego kroku wykluczyć.

 

Radny Marcin Lewandowski pytał ile miasto kosztowałoby zawieszenie tych opłat na okres dwóch miesięcy. W odpowiedzi prezydent przedstawił, że opierając się o dane z ubiegłego roku byłoby to 1,2 mln zł.

 

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w ostatnich dniach w centrum jest znacznie mniejsze obłożenie parkingów.

 

Ile będzie kosztował nas koronawirus?

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że musimy się liczyć z dużymi kosztami dla samorządu, bo kryzys gospodarczy jaki on wywołuje na pewno zmniejszy wpływy z podatku PIT. Wczoraj swoje straty Kraków obliczył na 300 mln zł, prezydent Rafał Bruski nawiązał do tego, wskazując, że jeżeli Bydgoszcz ma trzy razy mniejszy budżet, to musimy się liczyć z dodatkowym deficytem w tym roku na poziomie 100 mln zł, na który będzie trzeba wziąć kredyt, albo obciąć wydatki inwestycyjne.

 

Jeszcze dzisiaj prezydent ma zaprezentować założenia bydgoskiego programu wsparcia dla przedsiębiorców, w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu