Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Koronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 marzec 2020 11:33

W piątek odbyła się sesja Rady Miasta pomimo negatywnej opinii sanepidu. Obrady trwały niespełna, ale przebiegły nadzwyczaj spokojnie. Radni uchwalili m.in. korektę budżetu na bieżący rok przeznaczając 1 mln zł bezpośrednio na walkę z koronawirusem – w tym na zakup sprzętu ochronnego (masek, kombinezonów, gogli, rękawic), a także koszty wyżywienia osób przebywających w kwarantannie.

W sesji udział wzięło 21 radnych, którzy byli rozsadzeni na sali sesyjnej w sposób inny niż zazwyczaj, wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. Również do minimum ograniczono obecność pracowników Urzędu Miasta, którzy zwyczajowo referują na sesjach projekty uchwał – dzisiaj wszystkie projekty i na pytania radnych odpowiadał tylko prezydent Rafał Bruski.

 

Komunikacja miejska i płatne parkowanie

Radni PiS pytali o zatłoczone autobusy i tramwaje, które mogą sprzyjać rozpowszechnianiu się koronawirusa wnieśli również o zniesienie opłat za parkowanie w centrum, aby w ten sposób zachęcić w sytuacji kryzysu epidemicznego do podróżowania samochodami. Prezydent Rafał Bruski przyznał, że na dzisiaj nie planuje zniesienia opłat za parkowanie, ale dał do zrozumienia, że sytuacja jest dynamiczna i nie można takiego kroku wykluczyć.

 

Radny Marcin Lewandowski pytał ile miasto kosztowałoby zawieszenie tych opłat na okres dwóch miesięcy. W odpowiedzi prezydent przedstawił, że opierając się o dane z ubiegłego roku byłoby to 1,2 mln zł.

 

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w ostatnich dniach w centrum jest znacznie mniejsze obłożenie parkingów.

 

Ile będzie kosztował nas koronawirus?

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że musimy się liczyć z dużymi kosztami dla samorządu, bo kryzys gospodarczy jaki on wywołuje na pewno zmniejszy wpływy z podatku PIT. Wczoraj swoje straty Kraków obliczył na 300 mln zł, prezydent Rafał Bruski nawiązał do tego, wskazując, że jeżeli Bydgoszcz ma trzy razy mniejszy budżet, to musimy się liczyć z dodatkowym deficytem w tym roku na poziomie 100 mln zł, na który będzie trzeba wziąć kredyt, albo obciąć wydatki inwestycyjne.

 

Jeszcze dzisiaj prezydent ma zaprezentować założenia bydgoskiego programu wsparcia dla przedsiębiorców, w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu