Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Koronawirus może kosztować Bydgoszcz około 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 marzec 2020 11:33

W piątek odbyła się sesja Rady Miasta pomimo negatywnej opinii sanepidu. Obrady trwały niespełna, ale przebiegły nadzwyczaj spokojnie. Radni uchwalili m.in. korektę budżetu na bieżący rok przeznaczając 1 mln zł bezpośrednio na walkę z koronawirusem – w tym na zakup sprzętu ochronnego (masek, kombinezonów, gogli, rękawic), a także koszty wyżywienia osób przebywających w kwarantannie.

W sesji udział wzięło 21 radnych, którzy byli rozsadzeni na sali sesyjnej w sposób inny niż zazwyczaj, wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. Również do minimum ograniczono obecność pracowników Urzędu Miasta, którzy zwyczajowo referują na sesjach projekty uchwał – dzisiaj wszystkie projekty i na pytania radnych odpowiadał tylko prezydent Rafał Bruski.

 

Komunikacja miejska i płatne parkowanie

Radni PiS pytali o zatłoczone autobusy i tramwaje, które mogą sprzyjać rozpowszechnianiu się koronawirusa wnieśli również o zniesienie opłat za parkowanie w centrum, aby w ten sposób zachęcić w sytuacji kryzysu epidemicznego do podróżowania samochodami. Prezydent Rafał Bruski przyznał, że na dzisiaj nie planuje zniesienia opłat za parkowanie, ale dał do zrozumienia, że sytuacja jest dynamiczna i nie można takiego kroku wykluczyć.

 

Radny Marcin Lewandowski pytał ile miasto kosztowałoby zawieszenie tych opłat na okres dwóch miesięcy. W odpowiedzi prezydent przedstawił, że opierając się o dane z ubiegłego roku byłoby to 1,2 mln zł.

 

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w ostatnich dniach w centrum jest znacznie mniejsze obłożenie parkingów.

 

Ile będzie kosztował nas koronawirus?

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że musimy się liczyć z dużymi kosztami dla samorządu, bo kryzys gospodarczy jaki on wywołuje na pewno zmniejszy wpływy z podatku PIT. Wczoraj swoje straty Kraków obliczył na 300 mln zł, prezydent Rafał Bruski nawiązał do tego, wskazując, że jeżeli Bydgoszcz ma trzy razy mniejszy budżet, to musimy się liczyć z dodatkowym deficytem w tym roku na poziomie 100 mln zł, na który będzie trzeba wziąć kredyt, albo obciąć wydatki inwestycyjne.

 

Jeszcze dzisiaj prezydent ma zaprezentować założenia bydgoskiego programu wsparcia dla przedsiębiorców, w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu