Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy najprawdopodobniej zbierze się w tym tygodniu

Rada Miasta Bydgoszczy najprawdopodobniej zbierze się w tym tygodniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 marzec 2020 15:40

Zaleca się w dobie pandemii koronawirusa unikanie dużych skupisk ludzi, a najlepiej pozostanie w domu. Ktoś musi jednak stanowić lokalne prawo – pomiędzy klubami trwają rozmowy jak zorganizować marcową sesję, w taki sposób, aby nie sprzyjać rozwojowi pandemii koronawirusa.

 

Jak się dowiadujemy rozważane jest odbycie sesji już w najbliższy piątek, wcześniej miałoby się odbyć posiedzenie tylko Komisji Budżetowej, w formie półkorespondencyjnej, czyli bez udziału przedstawicieli wydziałów Urzędu Miasta, którzy do pytań radnych odnieśliby się drogą mailową. Radni na posiedzeniu musieliby jedynie zaopiniować projekty uchwał. Rada Miasta.

 

Na sesji radni zajęliby się korektą budżetu. Nie znamy na chwilę obecną projektu, ale być może zakłada on zwiększenie budżetu na remont rynku w Starym Fordonie, bez którego ZDMiKP nie może rozstrzygnąć przetargu (złożone oferty przewyższaj pierwotnie założony budżet). Radni być może będą głosować też nad obniżką opłaty za gospodarkę odpadami o 1 zł od osoby, z uwagi na podpisanie w trzech sektorach umowy z firmą Komunalnik, która zaoferowała niższą cenę niż poprzednia firma.

 

Rada Miasta Bydgoszczy liczy 31 osób, żeby obrady były prawomocne na sali musi być obecnych 16 radnych. Jak się dowiadujemy trwają rozmowy pomiędzy klubami, aby zorganizować sesję w 16 osób. Rozmowy dotyczą zachowani przez kluby parytetu sił pomiędzy Koalicją Obywatelską, PiS-em i SLD. Przewodniczący klubu KO Jakub Mikołajczak informuje nas, że jest on zwolennikiem, aby w sesji wzięli udział radni poniżej 50 roku życia, czyli nie z tej grupy najwyższego ryzyka powikłań koronawirusa, ale też nie podejrzewający możliwości zarażenia koronawirusem. W mniejszym składzie można by radnych rozsadził w większych odległościach.

 

Byłoby to naciąganiem regulaminu, ale uzasadnionym nadzwyczajną sytuacją z jaką Europa się obecnie boryka. Sesja byłaby ograniczona do minimum, czyli bez zbędnych dyskusji. Planuje się też zrezygnowanie z punktów jak sprawozdania różnych instytucji, które można przesunąć na przyszłość.

 

Aktualizacja:

Przed godziną 17 została dzisiaj zwołana sesja Rady Miasta nw piątek 20 marca.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu