Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy najprawdopodobniej zbierze się w tym tygodniu

Rada Miasta Bydgoszczy najprawdopodobniej zbierze się w tym tygodniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 marzec 2020 15:40

Zaleca się w dobie pandemii koronawirusa unikanie dużych skupisk ludzi, a najlepiej pozostanie w domu. Ktoś musi jednak stanowić lokalne prawo – pomiędzy klubami trwają rozmowy jak zorganizować marcową sesję, w taki sposób, aby nie sprzyjać rozwojowi pandemii koronawirusa.

 

Jak się dowiadujemy rozważane jest odbycie sesji już w najbliższy piątek, wcześniej miałoby się odbyć posiedzenie tylko Komisji Budżetowej, w formie półkorespondencyjnej, czyli bez udziału przedstawicieli wydziałów Urzędu Miasta, którzy do pytań radnych odnieśliby się drogą mailową. Radni na posiedzeniu musieliby jedynie zaopiniować projekty uchwał. Rada Miasta.

 

Na sesji radni zajęliby się korektą budżetu. Nie znamy na chwilę obecną projektu, ale być może zakłada on zwiększenie budżetu na remont rynku w Starym Fordonie, bez którego ZDMiKP nie może rozstrzygnąć przetargu (złożone oferty przewyższaj pierwotnie założony budżet). Radni być może będą głosować też nad obniżką opłaty za gospodarkę odpadami o 1 zł od osoby, z uwagi na podpisanie w trzech sektorach umowy z firmą Komunalnik, która zaoferowała niższą cenę niż poprzednia firma.

 

Rada Miasta Bydgoszczy liczy 31 osób, żeby obrady były prawomocne na sali musi być obecnych 16 radnych. Jak się dowiadujemy trwają rozmowy pomiędzy klubami, aby zorganizować sesję w 16 osób. Rozmowy dotyczą zachowani przez kluby parytetu sił pomiędzy Koalicją Obywatelską, PiS-em i SLD. Przewodniczący klubu KO Jakub Mikołajczak informuje nas, że jest on zwolennikiem, aby w sesji wzięli udział radni poniżej 50 roku życia, czyli nie z tej grupy najwyższego ryzyka powikłań koronawirusa, ale też nie podejrzewający możliwości zarażenia koronawirusem. W mniejszym składzie można by radnych rozsadził w większych odległościach.

 

Byłoby to naciąganiem regulaminu, ale uzasadnionym nadzwyczajną sytuacją z jaką Europa się obecnie boryka. Sesja byłaby ograniczona do minimum, czyli bez zbędnych dyskusji. Planuje się też zrezygnowanie z punktów jak sprawozdania różnych instytucji, które można przesunąć na przyszłość.

 

Aktualizacja:

Przed godziną 17 została dzisiaj zwołana sesja Rady Miasta nw piątek 20 marca.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu