Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKsięża zalecają pozostanie w domach

Księża zalecają pozostanie w domach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 15 marzec 2020 11:27

W piątek zapadła decyzja w rządzie o zakazie organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym również Mszy Świętych. Jeszcze tego samego dnia zadziałały władze kościelne zalecając parafiom dostosowanie się do tych wytycznych. Na dostosowanie się do zaleceń proboszczowie nie mieli jednak zbyt dużo czasu, ale jak pokazuje dzisiaj praktyka, księża do serca wzięli sobie nowe wytyczne.

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Leśnym odwołała dzisiaj wszystkie Msze Święte. Podobnie postąpiła parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach, jak poinformowała parafia, księża nie są wstanie zapewnić wymogu obecności maksymalnie 50 osób na Mszy, stąd też nie będzie publicznych Mszy. Księża dalej będą oprawiać Mszę w zamówionych ofiarach prosząc jedynie o obecność najwyżej zamawiających intencje.

 

Część parafii zgodnie ze wcześniejszym zaleceniem Episkopatu zwiększyła liczbę sprawowanych Mszy, szczególnie widocznej jest to w porządku mszalnym bazyliki św. Wincentego a'Paulo, ale też część mniejszych parafii odprawia dodatkową Mszę. Proboszczowie informują jednak w ogłoszeniach o granicy 50 osób na Mszy, który będzie egzekwowany,, zalecając przyjście na Mszę jedynie osobom zamawiającym intencje (ewentualnie rodziny). Co można odebrać jako zachęcenie do pozostania w domu.

 

Jak przyjąć Pana Jezusa?

Księża zachęcają do uczestnictwa w Mszach Świętych sprawowanych on-line lub za pośrednictwem telewizji. W takiej formie nie można jednak przyjąć komunii, czyli jak wieżą katolicy ciała Jezusa Chrystusa, duchowego pokarmu. Parafia pw.św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu opublikowała komunikat, że osoby chcące przyjąć komunię, które uczestniczyły w transmitowanej Mszy mogą to dzisiaj uczynić w godzinach 15:00, 16:00, 17:00. W innym komunikacie parafia informuje, że będzie ona wydawana jednak tylko na rękę, co nie jest w Polsce zbyt popularną formą.

 

W większości parafii Diecezji Bydgoskiej księża będą codziennie się modlić w intencji ustania pandemii.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu