Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni zmienili wójtowi Fundatorowi szyki

Radni zmienili wójtowi Fundatorowi szyki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 marzec 2020 07:28

- Co nagle to po diable – przypomniał ludowe przysłowie radny Henryk Sykut, twierdząc iż nie należy na szybko podejmować decyzji dotyczących zwiększenia dofinansowania przebudowy świetlicy w Cielu, której koszty dla gminy Białe Błota okazały się ponad dwukrotnie wyższe niż pierwotnie planowano. Na wtorkowej sesji radni nie zgodzili się na zwiększenie dofinansowania dla tej inwestycji.

W ramach remontu świetlicy w Cielu miała zostać przebudowana na dzienny dom pobytu, przy wsparciu 1,2 mln zł dotacji. Radnym nie podoba się, iż inwestycja, która pierwotnie miała gminę kosztować około 300 tys. zł, będzie kosztować blisko 700 tys zł.

W porządku obrad znalazła się korekta budżetowa zakładała zwiększenie wydatków na tę inwestycję w roku 2020 o dodatkowe 363,5 tys. zł, co nie spodobało się wszystkim radnym - 300 tys. warto było włożyć w ten budynek, aby go odnowić. Teraz mamy włożyć 700 tys., to nas już boli – mówił radny Henryk Sykut, w którego opinii ten budynek jest źle zaprojektowany pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Zdaniem Sykuta jeżeli wydatkowane ma być blisko 700 tys. zł, ,to lepiej zbudować dom dziennego pobytu od podstaw.

 

Zwiększenie finansowania przez Radę Gminy jest konieczne, aby móc rozstrzygnąć przetarg.

 

Na komisji budżetowej radni opiniowali wcześniej projekt zwiększenia dofinansowania dla tego zadania o 303,5 tys. zł. We wtorek pojawiła się jednak autopoprawka dokładające kolejne 60 tys. zł, bowiem w poniedziałek nastąpiło otwarcie ofert w przetargu i okazało się, że bez zwiększenia kwoty nie uda się rozstrzygnąć przetargu. Radna Maria Wolsztyńska dziwiła się, że już tydzień wcześniej radni dostali informację o potrzebie zwiększenia finansowania tej inwestycji, skoro otwarcie ofert nastąpiło dopiero w poniedziałek - Jak to się dzieje, że przed otwarciem ofert wiemy, że trzeba dołożyć?


Radny Henryk Sykut zawnioskował, aby w procedowanej korekcie budżetu nie ujmować zwiększenia środków na przebudowę świetlicy w Cielu. Wójt Dariusz Fundator protestował przeciwko temu wskazując na to, że grozi to utratą dotacji w wysokości 1,2 mln zł. Radni w głosowaniu przyjęli jednak poprawkę Sykuta, co oznacza, że sprawą świetlicy radni zajmą się najprawdopodobniej na sesji pod koniec marca.

 

Na wniosek radnej Wolsztyńskiej przyjęto też poprawkę na zwiększenie finansowania programów profilaktyki zdrowotnej w gminie o 92 tys. zł kosztem utrzymania dróg. Argumentowała to łagodną zimą, przez co można było zaoszczędzić środki przewidziane na odśnieżanie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

  Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

 • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

  Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu