Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNajpierw zaspokojenie wierzycieli, później dopiero działania na rzecz środowiska

Najpierw zaspokojenie wierzycieli, później dopiero działania na rzecz środowiska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 marzec 2020 12:39

Do końca bieżącego roku powinna zostać uruchomiona instalacja remediacyjna w Łęgnowie, która ma za zadanie częściowo oczyścić wody podziemne. Program remediacyjny warty jest przeszło 94 mln zł. Nie brakuje jednak głosów, że będzie to tylko kropla w morzu potrzeb, bowiem faktyczne koszty naprawy środowiska po byłych zakładach chemicznych Zachem trzeba liczyć w miliardach. Można odnieść wrażenie, że zdaje sobie z tego sprawę też Ministerstwo Klimatu.

 

W odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego, wiceminister klimatu Małgorzata Golińska stwierdza - ,,określenie realnego terminu podjęcia działań polegających na usunięciu z gleby i wód podziemnych szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych związanych z działalnością przemysłową byłych Zakładów Chemicznych ,,Zachem” SA jest uwarunkowane zakończeniem postępowań administracyjnych toczących się wobec Syndyka masy upadłościowej Infrastruktura Kapuściska SA”.

 

Spółka Infrastruktura Kapuściska SA jest prawnym następca Zachem SA. Jak można jednak zinterpretować powyższy zapis – jest to stwierdzenie, iż główne prace rekultywacyjne się jeszcze nie rozpoczęły. Konieczne jest jednak najpierw zamknięcie spraw upadłościowych, czyli zaspokojenie w możliwym przez syndyka stopniu wierzycieli. Drugim warunkiem wskazywanym przez Golińską jest dokładne zbadanie terenu. Kolejne badania planowane są w tym roku, w styczniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska miał przekazać na nie promesę w wysokości 200 tys. zł.

 

Trzecim warunkiem rozpoczęcia gruntownej rekultywacji będzie pozyskanie dużych środków finansowych. Nie mówi się jednak już nic o konkretnych datach rozpoczęcia tej ,,głównej" rekultywacji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu