Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Lewica krytykuje marszałka, za rezygnację z inwestycji kolejowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 marzec 2020 16:33

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, ze Zarząd Województwa zdecydował się zmniejszyć o około jedną trzecią program kolejowy z Regionalnego Programu Operacyjnego zmniejszając go z 50 mln euro do około 35 mln euro, przez co z puli przewidzianej na inwestycje kolejowe, zabrano jakieś 80 mln zł. W dużej mierze środki te trafią na inwestycje drogowe. Politykę marszałka krytykuje Lewica.

- W latach 2007-2013 przeznaczono na drogi aż 11.1 mld euro a zaledwie 4,9 mld na kolej z czego PO przeniosło z kolei jeszcze 1,2 mld. Obecnie na kolej przeznaczono po 2015 roku sto mld zł, niestety w województwie kuj pom gdzie rządzi PO schemat się powtarza. Marszałek Całbecki w ubiegłym tygodniu przeniósł 15mln euro to jest ok 80 mln zł z kolei na drogi – wyjaśnia Rafał Wąsowicz, asystent społeczny posła Krzysztofa Gawkowskiego.


Wąsowicz znany jest z zabiegania o remont linii kolejowej nr 241 z Koronowa do Tucholi, gdzie obecnie pociągi pasażerskie nie kursują. Jak przyznał, dostosowanie tej linii do prędkości 80 km/h kosztowałoby szacunkowo 74 mln zł, czyli mniej niż zostało z programu kolejowego zdjęte.

 

- W ubiegłym roku niemiecki minister transportu przyznał w jednym z programów na temat sytuacji transportowej że za dużo wybudowano autostrad a za mało inwestowano w kolej. Polska popełnia obecnie ten sam błąd – ocenia Wąsowicz.

 

- Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że są takie miejsca w naszym województwie jak na przykład Pakość, gdzie mieszkańcy, aby dostać się do Bydgoszczy, muszą poświęcać nawet trzy godziny na dojazd. Jeżeli mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają zapewnionego normalnego dojazdu do swoich urzędów wojewódzkich, to znaczy, że państwo polskie zawodzi. Za ten stan rzeczy odpowiada zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość – ocenia Michał Wysocki z Lewicy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu