Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAwantura na sesji Rady Miasta wokół problemu psychiatrii dziecięcej

Awantura na sesji Rady Miasta wokół problemu psychiatrii dziecięcej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 luty 2020 00:44

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko, w którym zwraca uwagę na trudną sytuacje w polskiej psychiatrii. Przyjęcie stanowisko poprzedziła jednak bardzo burzliwa dyskusja polityczna, bowiem radni PiS uznali sprawę jako atak na rząd, co może zadziwiać w sytuacji, gdy sam minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że w dziedzinie psychiatrii dziecięcej jest wiele do nadrobienia.

 

Rada Miasta Bydgoszczy z ogromny niepokojem obserwuje sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad chorymi, w tym szczególnie nad dziećmi i młodzieżą w Bydgoszczy i całej Polsce. Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych oraz przeprowadzone w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawiska: wzrostu zachorowań wymagającej opieki psychiatrycznej, a także kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej prób samobójczych – czytamy w przyjętym stanowisku, które referował w imieniu Koalicji Obywatelskiej prof. Maciej Świątkowski. Za główną przyczynę trudnej sytuacji wskazano wieloletnie zaniedbania i niedoszacowanie finansowe psychiatrii, co w jego opinii wskazuje, iż nie jest to atak na obecny rząd.

 

Przeciwko jego przyjmowaniu protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący tego klubu Jarosław Wenderlich podnosił, że za rządów PiS-u nakłady na służbę zdrowia, w tym również psychiatrię znacznie wzrosły. Inny zarzut do apelu to kierowanie go do premiera, a nie ministra zdrowia, co również ma mieć intencje uderzenia w rząd. Radny Krystian Frelichowski zgłosił poprawkę, aby dopisać, że do trudnej sytuacji w psychiatrii odpowiadają rządy PO – PSL, co mogło przekonać klub PiS do zmiany podejścia co do tego stanowiska. Poprawka radnego Frelichowskiego została odrzucona, natomiast, apel przyjęto pomimo sprzeciwu PiS-u.

 

Rada Miasta Bydgoszczy nie akceptuje sytuacji, w której dzieci i młodzież mają wspólne izby przyjęć z dorosłymi – czytamy dalej. Puentą stanowisko jest oczekiwanie, iż problemy psychiatrii będą potraktowane priorytetowo. Profesor Świątkowski wyjaśniał, iż kardiologia oraz onkologia mają w Polsce dość silne lobby, natomiast o psychiatrię mało kto zabiega, stąd też pomysł na ten apel. Z dorosłymi problem dotyka ponad 101 tys. bydgoszczan. Średnie obłożenie na oddziałach psychiatrycznych wynosi 115%, wiele osób na przyjęcie na oddział musi czekać kilka miesięcy. W 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 413 prób samobójczych, z czego 281 zakończylo się zgonem.


Po południu opublikujemy szerszą rozmowę z profesorem Maciejem Świątkowskim

 

W poniedziałek na komisji zdrowia Rady Miasta gościł jeden z bydgoskich autorytetów w dziedzinie psychiatrii prof. Aleksander Araszkiewicz, jednocześnie wojewódzki konsultant w tej dziedzinie, który podkreślał, że nasilenie problemów psychiatrycznych ma już znamiona epidemiologiczne.  Pomocy psychiatrycznej w Bydgoszczy wymaga co trzecia osoba w wieku do 18 lat, czyli 53,5  tys. mieszkańców.

 

- Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie. To trochę efekt zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu – powiedział na początku lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski , zapowiadając jednocześnie działania w kierunku, aby żadne dziecko nie pozostało bez opieki.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP
  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu