Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Prawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 22:26

- Wielki post nazywa jest u nas wiosną duchową – mówił w sobotę w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej dziekan dekanatu kujawsko-pomorskiego Kościoła prawosławnego ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia - Staramy się w poście na nowo duchowo narodzić. Po raz XIII odbyły się w Bydgoszczy ,,Bliny prawosławne”, których tradycja sięga okresu międzywojennego.


Okresem w którym prawosławni zaczęli być widoczni w Bydgoszczy był okres wojny domowej w Rosji, gdy do Polski uciekło wielu uchodźców w obawie przed bolszewickimi prześladowaniami. Społeczność prawosławna zadomowiła się też w Bydgoszczy. W okresie międzywojennym przed Wielkim Postem organizowano zbiórkę dla najbardziej potrzebujących, tak narodziła się tradycja Blinów. Trzynaście lat temu ta tradycja została odnowiona, jak przyznał zaangażowany w inicjatywę były radny dr Stefan Pastuszewski, Bydgoszcz stała się w ostatnich latach drugim domem dla wielu Ukraińców, których nazwał bydgoszczanami, podkreślając, że Bydgoszcz zawsze była dla przybyszów gościna i otwarta.

W trakcie XVIII Blinów mogliśmy posłuchać ukraiński zespół Szmaragdy, zdaniem Pastuszewskiego pierwszy w Polsce zespół, który założyli przybyli do Polski Ukraińcy, zaledwie po roku mieszkania w Bydgoszczy. Posłuchać mogliśmy także chór Katedry Łódzkiej pw. św. Aleksandra Newskiego.

 - Kto śpiewa modli się podwójnie – podkreślał ks. Hajduczenia, słowami św. Augustyna, który jest uznawany za świętego zarówno przez prawosławnych, jak i katolików. Ks. Hajduczenia mówił również, że jedni i drudzy wierzą przecież w tego samego Boga.

Tytułowe Bliny to natomiast nazwa prawosławnej potrawy, którą przygotowano tradycyjnie dla gości. Bliny są traktowane jako czas zabawy tuż przed Wielkim Postem, tak się składa, iż w tym roku zarówno w tradycji prawosławnej i katolickiej rozpocznie się on w podobnym czasie. Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

Bydgoska parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest częścią dekanatu kujawsko-pomorskiego, w diecezji łódzko-poznańskiej.

 

 

 

Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu