Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Prawosławni dzielili się swoją kulturą. Pastuszewski: Bydgoszcz jest wielokulturowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 22:26

- Wielki post nazywa jest u nas wiosną duchową – mówił w sobotę w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej dziekan dekanatu kujawsko-pomorskiego Kościoła prawosławnego ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia - Staramy się w poście na nowo duchowo narodzić. Po raz XIII odbyły się w Bydgoszczy ,,Bliny prawosławne”, których tradycja sięga okresu międzywojennego.


Okresem w którym prawosławni zaczęli być widoczni w Bydgoszczy był okres wojny domowej w Rosji, gdy do Polski uciekło wielu uchodźców w obawie przed bolszewickimi prześladowaniami. Społeczność prawosławna zadomowiła się też w Bydgoszczy. W okresie międzywojennym przed Wielkim Postem organizowano zbiórkę dla najbardziej potrzebujących, tak narodziła się tradycja Blinów. Trzynaście lat temu ta tradycja została odnowiona, jak przyznał zaangażowany w inicjatywę były radny dr Stefan Pastuszewski, Bydgoszcz stała się w ostatnich latach drugim domem dla wielu Ukraińców, których nazwał bydgoszczanami, podkreślając, że Bydgoszcz zawsze była dla przybyszów gościna i otwarta.

W trakcie XVIII Blinów mogliśmy posłuchać ukraiński zespół Szmaragdy, zdaniem Pastuszewskiego pierwszy w Polsce zespół, który założyli przybyli do Polski Ukraińcy, zaledwie po roku mieszkania w Bydgoszczy. Posłuchać mogliśmy także chór Katedry Łódzkiej pw. św. Aleksandra Newskiego.

 



- Kto śpiewa modli się podwójnie – podkreślał ks. Hajduczenia, słowami św. Augustyna, który jest uznawany za świętego zarówno przez prawosławnych, jak i katolików. Ks. Hajduczenia mówił również, że jedni i drudzy wierzą przecież w tego samego Boga.

Tytułowe Bliny to natomiast nazwa prawosławnej potrawy, którą przygotowano tradycyjnie dla gości. Bliny są traktowane jako czas zabawy tuż przed Wielkim Postem, tak się składa, iż w tym roku zarówno w tradycji prawosławnej i katolickiej rozpocznie się on w podobnym czasie. Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

Bydgoska parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest częścią dekanatu kujawsko-pomorskiego, w diecezji łódzko-poznańskiej.

 

 

 

Wielki Post w prawosławiu rozpocznie się 2 marca, czyli niecały tydzień po katolickiej Środzie Popielcowej.

 

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Kujawsko-pomorskie: dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 czasami zbiorczymi za kilka tygodni

    Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez MZ z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Fakt ten potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

    Etykiety: covid19
  • Rozważa się zastąpienie pociągów autobusami

    Formacje polityczne krytykują decyzję marszałka województwa o obcięciu kursów kolejowych, ale większym problemem wydaje się to, że czas ucieka, a wciąż nie udało się zawrzeć porozumienia pomiędzy województwem i przewoźnikiem PolRegio. Czasu jest na to jednak coraz mniej, bowiem dotychczasowa umowa skończy się w sobotę 12 grudnia.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu