Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWarszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Warszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 10:46

Zdaniem zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla opłata za gospodarkę odpadami mogłaby być o 5 zł niższa, gdyby naprawiono błąd w ustawie. Zapis ten nie podoba się też warszawskim samorządowcom, dlatego stołeczny ratusz zawnioskował o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli.

 

Portal zyciestolicy.com napisał o bulwersującej sytuacji, gdy samotnie mieszkająca starsza kobieta za ,,śmieci” może zapłacić 130 zł miesięcznie – w przypadku gdyby w bloku, w którym mieszka choć jedno z mieszkań nie prowadziło segregacji – natomiast galeria handlowa będzie płacić 54,18 zł. W przypadku pełnej segregacji, przysłowiowa starsza kobieta zapłaci i tak 65 zł, czyli więcej od galerii. Warszawski przykład pokazuje absurdalność ustawy, bowiem ustalono, że maksymalna stawka za pojemnik to 55 zł, co oznacza przerzucenie opłat z przedsiębiorstw produkujących dużo śmieci na zwykłych mieszkańców.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w Bydgoszczy, gdzie zdaniem zastępcy prezydenta, gdyby nie ustawowy limit od pojemnika, wówczas płacilibyśmy o 5 zł od mieszkańca mniej.

 

Według warszawskiego ratusza należałoby sprawdzić proces legislacyjny ustawy pod kątem ewentualnego „udziału lobbystów”. Co oznaczałoby nic innego jak to, że na proces prac nad ustawą ktoś wpływał w sposób, który faworyzował właśnie przedsiębiorców, właścicieli galerii handlowych i sklepów – pisze portal zyciestolicy.com.

 

Ministerstwo analizuje

Zastępca prezydenta Michał Sztybel kilka tygodni temu przyznał, że po tym jak samorządowcy po raz kolejny domagali się zmiany tego niekorzystnego przepisu, w ministerstwie klimatu padła deklaracja, że będzie sprawa jeszcze raz przeanalizowana.

 

W ubiegłym tygodniu KIO uznało ponownie racje firmy Komunalnik, która wkrótce będzie odbierać odpady z trzech sektorów w Bydgoszczy. Ratusz zapowiedział, że z tego powodu pojawi się wniosek o obniżenie stawki z 22 zł do 21 zł. W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta tego punktu nie ma, zatem najprawdopodobniej sprawą radni zajmą się dopiero w marcu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa

Wiadomości z regionu