Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStrażacy złożyli petycje, ale radni są na nią bezradni

Strażacy złożyli petycje, ale radni są na nią bezradni

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 luty 2020 07:44

31 grudnia 2019 roku do Rady Miasta wpłynęła petycja od Ochotniczej Straży Pożarnej Bydgoszcz – Fordon, o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na rozwój tej jednostki oraz zapewnienia najpotrzebniejszego sprzętu, bo z tym nie jest najlepiej – w kwocie 350 tys. zł. Nie oceniając, czy było to słuszne oczekiwanie, to zadziwiać może sposób jej rozpatrzenia.

W 2015 roku w życie weszła ustawa o petycjach, która miała wprowadzić nową jakość w rozpatrywaniu petycji kierowanych przez obywateli. W praktyce bywa z nią różnie, bowiem dużo zależy od nastawienia osób rozpatrujących. Czy udzielą obywatelom wyczerpującej odpowiedzi, czy odpowiedziami będzie typowy żargon urzędniczy. Jak pisał Feliks Konieczny - Biurokracja jest mechanizmem, a więc jest zabójczą dla kultury czynu.

Komisja ds. petycji uznała, że petycja do Biura Rady Miasta wpłynęła 31 grudnia, natomiast Rada Miasta budżet na rok 2020 uchwaliła 18 grudnia, czyli skoro petycja wpłynęła po uchwaleniu budżetu, to jest bezprzedmiotowa. Komisja wnioskuje, aby takim rozstrzygnięciem zakończyć bieg tej petycji, ostateczną decyzję podejmie w środę Rada Miasta, czy się do tego wniosku komisji ustosunkuje.

 

Biurokracja jest mechanizmem, a więc jest zabójczą dla kultury czynu

W najbliższą środę radni będą przyjmowali również korektę do budżetu na 2020 rok, stąd też nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie roku budżetowego wniosek ten uwzględnić. Formalnie korekty budżetu wprowadza prezydent, ale komisja mogła do niego chociażby o to zawnioskować.

 

Z drugiej strony, jeżeli merytorycznie by się okazało, że petycja nie ma uzasadnienia, bo są np. ważniejsze wydatki, to należałoby o tym napisać w odpowiedzi. Petycja powinna w zamyśle autorów ustawy przybliżać obywatelom sprawujących władzę, nawet jeżeli nie zostanie po myśli składającego rozpatrzona. Uciekanie od odpowiedzi poprzez zasłanianie się żargonem urzędniczo-prawniczym wprost przeczy tej idei.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa

Wiadomości z regionu