Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStrażacy złożyli petycje, ale radni są na nią bezradni

Strażacy złożyli petycje, ale radni są na nią bezradni

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 luty 2020 07:44

31 grudnia 2019 roku do Rady Miasta wpłynęła petycja od Ochotniczej Straży Pożarnej Bydgoszcz – Fordon, o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na rozwój tej jednostki oraz zapewnienia najpotrzebniejszego sprzętu, bo z tym nie jest najlepiej – w kwocie 350 tys. zł. Nie oceniając, czy było to słuszne oczekiwanie, to zadziwiać może sposób jej rozpatrzenia.

W 2015 roku w życie weszła ustawa o petycjach, która miała wprowadzić nową jakość w rozpatrywaniu petycji kierowanych przez obywateli. W praktyce bywa z nią różnie, bowiem dużo zależy od nastawienia osób rozpatrujących. Czy udzielą obywatelom wyczerpującej odpowiedzi, czy odpowiedziami będzie typowy żargon urzędniczy. Jak pisał Feliks Konieczny - Biurokracja jest mechanizmem, a więc jest zabójczą dla kultury czynu.

Komisja ds. petycji uznała, że petycja do Biura Rady Miasta wpłynęła 31 grudnia, natomiast Rada Miasta budżet na rok 2020 uchwaliła 18 grudnia, czyli skoro petycja wpłynęła po uchwaleniu budżetu, to jest bezprzedmiotowa. Komisja wnioskuje, aby takim rozstrzygnięciem zakończyć bieg tej petycji, ostateczną decyzję podejmie w środę Rada Miasta, czy się do tego wniosku komisji ustosunkuje.

 

Biurokracja jest mechanizmem, a więc jest zabójczą dla kultury czynu

W najbliższą środę radni będą przyjmowali również korektę do budżetu na 2020 rok, stąd też nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie roku budżetowego wniosek ten uwzględnić. Formalnie korekty budżetu wprowadza prezydent, ale komisja mogła do niego chociażby o to zawnioskować.

 

Z drugiej strony, jeżeli merytorycznie by się okazało, że petycja nie ma uzasadnienia, bo są np. ważniejsze wydatki, to należałoby o tym napisać w odpowiedzi. Petycja powinna w zamyśle autorów ustawy przybliżać obywatelom sprawujących władzę, nawet jeżeli nie zostanie po myśli składającego rozpatrzona. Uciekanie od odpowiedzi poprzez zasłanianie się żargonem urzędniczo-prawniczym wprost przeczy tej idei.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Dr Sutkowski: Przebieg trzeciej fali pandemii w 70-80% zależy od nas samych

    Pandemia koronawirusa narasta, trzecia fala się wznosi i na tej fali dryfujemy, patrząc z niepokojem w przyszłość - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Obecną sytuację w Polsce przyrównał do okrętu w czasie sztormu, gdzie niezbędna jest praca całej załogi.

    Etykiety: covid19
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Wiadomości z regionu