Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Jutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 10:14

16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze, który zawieszał walki na obszarze objętym przez Powstanie Wielkopolskie. Jest to zatem przyjęta data za dzień triumfu Powstania Wielkopolskiego. W naszym regionie tego dnia odbędą się uroczystości powstańcze w Brzozie.

Brzoza obok Rynarzewa była tym miejscem, gdzie walki powstania odbyły się najbliżej Bydgoszczy. Bitwa pod Brzozą rozegrała się w nocy z 19 na 20 stycznia 1919 roku. Powstańczy z zajęcia Brzozy nie cieszyli się długo bowiem Niemcy wyparli ich z wykorzystaniem pociągu pancernego. W walkach zginęło 19 powstańców, którzy pochowani zostali przy głównej ulicy miejscowości, później w tym miejscu stanął okazały pomnik, który z kolei Niemcy zniszczyli w czasie II wojny światowej. Kilka lat temu pomnik został odbudowany.

 

Brzoza, podobnie jak Bydgoszcz, do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. Jutrzejsze uroczystości będą zatem też poświęcone 100 rocznicy powrotu regionu do Polski.

 

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:40 przed pomnikiem, następnie w kościele odprawiona zostanie Msza Święta.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa

Wiadomości z regionu