Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 00:47
Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów Fot: UTP

W środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odebrał związany z krakowskimi uczelniami prof. Ryszard Tadeusiewicz, który swoimi osiągnięciami naukowymi zdobył w Polsce uznanie. W wykładzie wygłoszonym z okazji przyznania mu zaszczytu mówił jak dzięki technice można zwiększyć liczbę dębów.

Dęby kojarzone są z długowiecznością, trzeba jednak wiedzieć, że nie są to drzewa łatwe w hodowli. Sadzonki dębów powstają w wyniku rozwijania się żołędzi, ale problemem jest sklasyfikowanie żołędzi na zdrowe, z których może wykiełkować drzewo oraz na chore nasiona. Ograniczone miejsce w szkółkach kontenerowych sprawiają, że niezwykle istotne jest sprawna selekcja żołędzi. Dlatego krakowscy naukowcy z profesorem Tadeusiewiczem na czele pracują nad robotem, który automatycznie i z dużą skutecznością dokonywał selekcji żołędzi. Robot ten w październiku 2017 roku zdobył złoty medal na XI Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2017.

 

Wyróżnienie przyznane prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi przez społeczność bydgoskiego UTP, była okazją, aby naukowiec szerzej opowiedział o swoich badaniach na rzecz większego zalesienia naszego kraju dębami.

 

 

Prof. Tadeusiewicz przez trzy kadencje był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przez środowisko naukowe był wybierany na funkcję korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Zotał wybrany również do gremiów międzynarodowych jak Europejska Akademii, Nauki, Sztuki i Literatury oraz Światowa Akademia Nauk ze siedzibą w amerykańskim San Francisco. Na korespondenta zagranicznego wybrało go również w tajnym głosowaniu środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu