Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 00:47
Dzięki pracy naukowców w lasach może być więcej dębów. Honory na UTP odebrał jeden z pionierów Fot: UTP

W środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odebrał związany z krakowskimi uczelniami prof. Ryszard Tadeusiewicz, który swoimi osiągnięciami naukowymi zdobył w Polsce uznanie. W wykładzie wygłoszonym z okazji przyznania mu zaszczytu mówił jak dzięki technice można zwiększyć liczbę dębów.

Dęby kojarzone są z długowiecznością, trzeba jednak wiedzieć, że nie są to drzewa łatwe w hodowli. Sadzonki dębów powstają w wyniku rozwijania się żołędzi, ale problemem jest sklasyfikowanie żołędzi na zdrowe, z których może wykiełkować drzewo oraz na chore nasiona. Ograniczone miejsce w szkółkach kontenerowych sprawiają, że niezwykle istotne jest sprawna selekcja żołędzi. Dlatego krakowscy naukowcy z profesorem Tadeusiewiczem na czele pracują nad robotem, który automatycznie i z dużą skutecznością dokonywał selekcji żołędzi. Robot ten w październiku 2017 roku zdobył złoty medal na XI Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2017.

 

Wyróżnienie przyznane prof. Ryszardowi Tadeusiewiczowi przez społeczność bydgoskiego UTP, była okazją, aby naukowiec szerzej opowiedział o swoich badaniach na rzecz większego zalesienia naszego kraju dębami.

 

 

Prof. Tadeusiewicz przez trzy kadencje był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przez środowisko naukowe był wybierany na funkcję korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Zotał wybrany również do gremiów międzynarodowych jak Europejska Akademii, Nauki, Sztuki i Literatury oraz Światowa Akademia Nauk ze siedzibą w amerykańskim San Francisco. Na korespondenta zagranicznego wybrało go również w tajnym głosowaniu środowisko Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych.

 

Warte obejrzenia

 • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

  W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

  Etykiety: piłka nożna
 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • Kujawsko-pomorskie: dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 czasami zbiorczymi za kilka tygodni

  Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez MZ z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Fakt ten potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

  Etykiety: covid19
 • Rozważa się zastąpienie pociągów autobusami

  Formacje polityczne krytykują decyzję marszałka województwa o obcięciu kursów kolejowych, ale większym problemem wydaje się to, że czas ucieka, a wciąż nie udało się zawrzeć porozumienia pomiędzy województwem i przewoźnikiem PolRegio. Czasu jest na to jednak coraz mniej, bowiem dotychczasowa umowa skończy się w sobotę 12 grudnia.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu