Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie KO odpuścili walkę o poprawki bydgoskie w Sejmie, liczą natomiast na Senat

Posłowie KO odpuścili walkę o poprawki bydgoskie w Sejmie, liczą natomiast na Senat

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 luty 2020 21:59

Czwartek był dość ważnym dniem w Sejmie RP jeżeli chodzi o sprawy bydgoskie, tego dnia Komisja Finansów Publicznych opiniowała poprawki do budżetu państwa po drugim czytaniu, spotkał się też Zespół Parlamentarny ds. budowy drogi ekspresowej S-10, w trakcie posiedzenia którego dowiedzieliśmy się kilku nowych faktów.

Droga ekspresowa S-10 to temat, który łączy obie sprawy, bowiem posłowie opozycji najwięcej uwagi podnieśli kwestii tej poprawki. Od dłuższego czasu rząd zapowiada budowę odcinka drogi ekspresowej S-10 w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w realność pozyskania partnera prywatnego nie wierzą posłowie opozycji, stąd też po pierwszym czytaniu swoje poprawki indywidualne dotyczące zabezpieczenia finansowania budowy wspomnianego odcinka bezpośrednio z budżetu państwa, złożyli lokalnie posłowie KO i SLD. Komisja poprawki odrzuciła, o uznanie swoich odrzuconych poprawek jako wniosków mniejszości zawnioskował tylko poseł Krzysztof Gawkowski i to jego poprawka będzie głosowana w piątek – zakłada ona przekazanie 250 mln zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń. Poprawka posłów Kozłowskiej i Olszewskiego o 3 mld przepadała, bowiem po odrzuceniu jej przez komisję, nie zgłosili jej jako wniosku mniejszości.

 

W czwartek Komisja Finansów Publicznych opiniowała poprawki klubów oraz grup przynajmniej 15 posłów. Wbrew zapowiedziom posłowie KO nie zgłosili na tym etapie poprawki dotyczącej budowy drogi S-10. Posłanka Iwona Kozłowska przyznaje, że opozycja liczy na przeforsowanie poprawek dopiero w Senacie, gdzie ma większość głosów – Chcemy je złożyć przez Senat i mam nadzieje, że uda się znajdą się w budżecie. Podejmujemy próbę i liczymy, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości będą w tych działaniach konsekwentni i będą nam wspierać – wyjaśnia w rozmowie z nami.

 

Drodze S-10 było poświęcone również czwartkowe posiedzenie zespołu parlamentarnego – To była robocza rozmowa z przedstawicielami ministerstwa i GDDKiA. Dowiedzieliśmy się kilku dobrych rzeczy i kilku takich, które dalej będziemy wyjaśniać – komentuje wiceprzewodniczący zespołu Jan Szopiński – Dobre są zapowiedzi resortu, że realizacja drogi S-10 będzie priorytetem resortu w latach 2021-2030. Natomiast w tym, co zadowoleni nie będziemy, to mimo to, że opóźnia się okres tych prac.

 

Opóźnienia spowodowane są tym, że przedłuża się termin wydania decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, jak była mowa na zespole, decyzja miała być wydana do końca 2019 roku, nowym terminem jest pierwszy kwartał bieżącego roku.

 

Dowiedzieliśmy się również, że GDDKiA wystąpiła już do Eurostatu opinie na temat planowanego modelu finansowania w partnerstwie publiczno-prywatnym. Opinia Eurostatu może zapaść wkrótce, a od niej będzie w dużej zależeć uda się zgodnie z planem rządu zbudować ten odcinek w partnerstwie, czy jednak rację mieli sceptyczni do tego modelu posłowie opozycji.

 

Więcej o posiedzeniu zespołu piszemy - Przetarg na budowę S-10 może w przyszłym roku

 

Wśród innych głosowanych w piątek poprawek znajdą się m.in. dodatkowe środki na rekultywacje Zachemu, a także środki na rozbudowę Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej. O finale piątkowych głosować w trzecim czytaniu ustawy budżetowej na 2020 rok, oczywiście państwa poinformujemy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

  Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

 • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

  Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu