Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejny przejaw agresji wobec ratowników medycznych

Kolejny przejaw agresji wobec ratowników medycznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 12 luty 2020 00:31

W sobotę w Solcu Kujawskim ratownicy medyczni próbujący udzielić pomocy 24-latkowi zostali zwyzywani, doszło również do rękoczynów. Ostatecznie mężczyzna nie trafił jednak do karetki, ale do policyjnego aresztu. Nie jest to pierwszy incydent przeciwko nietykalności ratowników medycznych, od dłuższego czasu możemy mówić niepokojącej tendencji.

W poniedziałek mężczyźnie postawiono oficjalnie zarzuty znieważania i naruszania nietykalności cielesnej ratowników medycznych. Odpowie on również za groźby karalne. O wymierzeniu kary zdecyduje sąd.

 

Na 50 ratowników medycznych uczestniczących w badaniu 48 osób (96%) zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku, w czasie pracy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, spotkało się z agresją skierowaną pod swym adresem: 88% ankietowanych doświadczyło agresji werbalnej, 74% spotkało się z aktem wandalizmu, a nieco mniej liczna grupa (68%) potwierdziła, iż była bezpośrednim obiektem ataku ze strony pacjenta bądź osób mu towarzyszących. Spośród ratowników medycznych, którzy byli celem agresywnego działania, aż 77% doświadczyło uszczerbku na zdrowiu – czytamy w raporcie naukowym z 2018 roku opracowanym na Akademii Krakowskiej.

 

Problem ten jak widać jest obecny w całej Polsce, a z powyższych danych wynika, że z tym zjawiskiem spotyka się wlaściwie każdy pracownik pogotowia. Lokalnie od czasu do czasu media informują o kolejnym tego typu incydencie. Szczególnie było głośno o amerykańskim operatorze filmowym Matthewie L., który goszcząc w Bydgoszczy na Camerimage, najpierw był agresywny wobec ratowników medycznych, a później agresje eksponował także wokół policjantów.

 

Przyczyn agresywnych zachowań pacjentów w stosunku do personelu medycznego jest wiele, ale za tę najczęstszą można przyjąć aspekty omawiane w teorii frustracji – to właśnie temu stanowi przypisywana jest główna rola w genezie zachowań agresywnych. Frustracja powstaje wówczas, gdy człowiek nie potrafi zrealizować swojego celu lub poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Każda frustracja rodzi skłonność do agresji, tym większej, im wartościowszy jest cel oraz im bardziej zablokowane są działania przybliżające jego realizację – czytamy w krakowskim raporcie ,,Problematyka agresji wobec ratowników medycznych w zespołach ratownictwa medycznego”

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu