Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoprawki posłów nie będą dalej procedowane bo nie zgłosili ich jako wniosku mniejszości

Poprawki posłów nie będą dalej procedowane bo nie zgłosili ich jako wniosku mniejszości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 luty 2020 00:10

W ubiegły czwartek Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała projekt budżetu państwa na 2020 rok przed drugim czytaniem, odrzucono na tym posiedzeniu ponad 500 poprawek posłów opozycji, 469 odrzuconych poprawek będzie jednak głosowanych przed uchwaleniem budżetu jako wnioski mniejszości. Nie ma wśród nich poprawek posła Olszewskiego i Kozłowskiego dotyczących przekazania 3 mld zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 oraz 2 mld zł na rekultywacje terenów po zakładach Zachem.

Prace nad budżetem państwa to dość skomplikowana procedura, składająca się z kilku etapów. W ubiegłym tygodniu komisja zajmowała się indywidualnymi poprawkami posłów, w zdecydowanej większości je odrzucając. Posłowie mogli zawnioskować o uznanie ich jako wnioski mniejszości, co na około 500 odrzuconych poprawek stało się z 469. Wśród niewielu poprawek, które już przepadły, znajdują się te złożone przez bydgoskich posłów.

 

Poprawki o S-10 i Zachem Lewicy

Nie tylko posłowie PO z regionu składali poprawki. W imieniu lokalnych posłów Lewicy poprawkę o przekazanie 250 mln zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń kosztem obrony narodowej złożył poseł Tomasz Trela, wiceprzewodniczący klubu. Z inicjatywy posła Gawkowskiego pojawiła się też poprawka, aby 15 mln zł z wydatków na radiofonie i telewizję przeznaczyć na rekultywacje terenów skażonych przez zakłady chemiczne Zachem. Te poprawki zostały również przez komisję odrzucone, ale zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości, czyli będą głosowane na posiedzeniu Sejmu po trzecim czytaniu ustawy budżetowej.

 

Jeszcze będzie można składać poprawki

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odbędzie się drugie czytanie ustawy budżetowej, po którym prawo do zgłaszania poprawek będą miały kluby parlamentarne i grupy przynajmniej 15 posłów. Na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Paweł Olszewski zapowiedział, że odrzucone przez komisję poprawki wraz posłanką Kozłowską zgłosi raz jeszcze. Będzie mógł to uczynić na drodze poprawki klubowej bądź we współpracy kilkunastoma innymi posłami.

 

Poprawki klubowe i grup posłów będą przedmiotem posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, która będzie musiała je zaopiniować. Po trzecim czytaniu budżetu, ale jeszcze przed ostatecznym przegłosowaniem budżetu, będą głosowane poprawki które będą złożone po drugim czytaniu oraz 469 wniosków mniejszości odrzuconych przed tygodniem przez Komisję Finansów Publicznych.

 

Z innych regionalnych poprawek

Wśród 469 wniosków mniejszości, obok poprawek Lewicy w sprawie drogi S-10 i Zachemu, znajduje się przekazanie 52 mln zł na budowę nowego gmachu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy autorstwa posłów Lewicy oraz 30 mln zł na budowę obwodnicy Kruszwicy, którą złożyła posłanka Wielichowska, zapewne w imieniu posłanki Magdaleny Łośko, która zapowiadała taką poprawkę.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu