Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiejasna przyszłość grobu odrestaurowanego podczas kwesty

Niejasna przyszłość grobu odrestaurowanego podczas kwesty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 luty 2020 07:36

Co roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy organizuje w październiku i w listopadzie kwestę na rzecz ratowania nagrobków na najstarszych bydgoskich cmentarzach. W 2013 roku kwestowano m.in. na odnowienie pomnika Władysława Paciorkiewicza, twórcy pierwszej polskiej maszyny do pisania oraz budowniczego fabryki maszyn w Bydgoszczy. Teraz pojawia się jednak wątpliwość co do przyszłości tego pomnika.

W Polsce przyjęło się, że co 20 lat trzeba wnosić tzw. opłatę za groby. Jesienią Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta oznaczył naklejkami na Cmentarzu Starofarnym te groby, gdzie termin mija oraz gdzie ratusz nie ma informacji o aktualnych dysponentach grobów. Taka naklejka pojawiła się również na grobie Paciorkiewicza, który został w 2014 roku wyremontowany pieniędzmi z kwesty.

 

Interpelacje w tej sprawie do prezydenta złożył radny Ireneusz Nitkiewicz. Prezydent Rafał Bruski uspokoił, że na chwilę obecną nikt nie planuje likwidować grobu Władysława Paciorkiewicza. Zapewnił również, że decyzje o likwidacje grobu na Starofarnym będą poprzedzały analizy, z udziałem służb konserwatorskich. Pozostaje jednak pewna wątpliwość, prezydent informuje bowiem – opłatę za grób może uiścić jakakolwiek osoba, nawet nie będąc dysponentem grobu.

 

Czyżbyśmy mieli zrzucić się przy okazji tegorocznej kwesty? - można zapytać ironicznie. Patrząc bardziej na poważnie problem leży już w rozwiązaniu systemowym, na poziomie ustawy szczególną ochronę mają groby kombatantów, niedawno specjalny status zyskały też groby osób zasłużonych w polskich dążeniach do niepodległości niebędące kombatantami. Władysław Paciorkiewicz, który przysłużył się swoim życiem rozwojowi Bydgoszczy, zasług na tamtych polach nie miał. To, że TMMB postanowiło odnowić jego grób świadczy natomiast o uznaniu ze strony późniejszych pokoleń bydgoszczan.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu