Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwiązanie komitetu na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy

Rozwiązanie komitetu na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 styczeń 2020 17:34

Z dniem 31 stycznia 2020 roku kończy działalność Komitet Obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego, z powodu zrealizowania głównego celu w jakim został powołany, czyli upamiętnienia postaci Romana Dmowskiego tablicą pamiątkową, która została odsłonięta 20 stycznia br.

 

 Posumowanie

działalności

 

Komitet został zawiązany 26 kwietnia 2018 roku. W trakcie spotkania założycielskiego ustalono, że najlepszą lokalizacją dla ulokowania tablicy będzie dzisiejsza delegatura Urzędu Marszałkowskiego, nieopodal Ronda Jagiellonów. W przeszłości nieopodal tego miejsca mieściła się Resursa Kupiecka, w której na zjeździe Obozu Wielkiej Polski 3 kwietnia 1927 roku gościł Roman Dmowski. Ponadto pojawił się pomysł zorganizowania konferencji historycznej, w toku dyskusji uznano, iż konferencja mogłaby posłużyć popularyzacji daty 28 czerwca, czyli rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, na mocy którego do Bydgoszcz wróciła 20 stycznia do Polski, którego jednym z polskich sygnatariuszy był Roman Dmowski.

 

W ramach realizacji propozycji w sali sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy im. Jana Maciaszka w dniach 28 czerwca 2018 i 28 czerwca 2019 roku zorganizowano konferencje historyczne w ramach kolejno 99. i 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

 

W ramach starań o tablicę podjęto rozmowy z właścicielem budynku jakim jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz zarządzające nim Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, a także podjęto pracę nad koncepcją tablicy. W toku tych działań wyszła propozycja ze strony wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, aby inicjatywę włączyć w większy projekt upamiętnienia ,,ojców niepodległości”, w tym również: Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

 

W ramach obchodów 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego / czerwiec 2018 r.

 

Pragniemy podziękować w szczególności za wsparcie pracowni architektonicznej Archigeum.

 

Łukasz Religa

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Dr Sutkowski: Przebieg trzeciej fali pandemii w 70-80% zależy od nas samych

    Pandemia koronawirusa narasta, trzecia fala się wznosi i na tej fali dryfujemy, patrząc z niepokojem w przyszłość - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Obecną sytuację w Polsce przyrównał do okrętu w czasie sztormu, gdzie niezbędna jest praca całej załogi.

    Etykiety: covid19
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Wiadomości z regionu