Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwiązanie komitetu na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy

Rozwiązanie komitetu na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 styczeń 2020 17:34

Z dniem 31 stycznia 2020 roku kończy działalność Komitet Obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego, z powodu zrealizowania głównego celu w jakim został powołany, czyli upamiętnienia postaci Romana Dmowskiego tablicą pamiątkową, która została odsłonięta 20 stycznia br.

 

 Posumowanie

działalności

 

Komitet został zawiązany 26 kwietnia 2018 roku. W trakcie spotkania założycielskiego ustalono, że najlepszą lokalizacją dla ulokowania tablicy będzie dzisiejsza delegatura Urzędu Marszałkowskiego, nieopodal Ronda Jagiellonów. W przeszłości nieopodal tego miejsca mieściła się Resursa Kupiecka, w której na zjeździe Obozu Wielkiej Polski 3 kwietnia 1927 roku gościł Roman Dmowski. Ponadto pojawił się pomysł zorganizowania konferencji historycznej, w toku dyskusji uznano, iż konferencja mogłaby posłużyć popularyzacji daty 28 czerwca, czyli rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, na mocy którego do Bydgoszcz wróciła 20 stycznia do Polski, którego jednym z polskich sygnatariuszy był Roman Dmowski.

 

W ramach realizacji propozycji w sali sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy im. Jana Maciaszka w dniach 28 czerwca 2018 i 28 czerwca 2019 roku zorganizowano konferencje historyczne w ramach kolejno 99. i 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

 

W ramach starań o tablicę podjęto rozmowy z właścicielem budynku jakim jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz zarządzające nim Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, a także podjęto pracę nad koncepcją tablicy. W toku tych działań wyszła propozycja ze strony wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, aby inicjatywę włączyć w większy projekt upamiętnienia ,,ojców niepodległości”, w tym również: Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

 

W ramach obchodów 99. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego / czerwiec 2018 r.

 

Pragniemy podziękować w szczególności za wsparcie pracowni architektonicznej Archigeum.

 

Łukasz Religa

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu