Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent chce zapytać mieszkańców co myślą o odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku

Prezydent chce zapytać mieszkańców co myślą o odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 styczeń 2020 10:12

Jest to chyba jedna z najdłuższych dyskusji prowadzonych w Bydgoszczy, bowiem pierwsze głosy o potrzebie odbudowy zburzone w trakcie II wojny światowej zachodniej pierzei Starego Rynku pojawiły się już po zakończeniu wojny. Dyskusja toczy się zatem ponad 70 lat. Być może w tym roku, w którym obchodziliśmy 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski uda się ją zakończyć z jakimś wnioskiem.

W środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy swoją propozycję przeprowadzenia konsultacji społecznych zaproponował prezydent Rafał Bruski. W swoich wypowiedziach prezydent daje do zrozumienia, że jest gotowy podjąć się tego zadania, ale uważa, że nie posiada mandatu mieszkańców do podjęcia się budowy.

 

- Nie znamy tak naprawdę zdania mieszkańców. To jest na tyle daleko idąca ingerencja w przestrzeń miasta, że trzeba ich o to zapytać – wyjaśnił prezydent Rafał Bruski. Proponuje on przeprowadzenie konsultacji we wrześniu i w październiku, w okresie gdy będzie się odbywać głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Konsultacje w sprawie zachodniej pierzei byłyby uzupełnieniem głosowania w BBO. Pozwolić ma to uzyskać kilkanaście tysięcy opinii. Zdaniem prezydenta, żeby konsultacje w sprawie zagospodarowania Starego Rynku były miarodajne, potrzeba przynajmniej 15 tys. opinii. W ostatniej edycji BBO udział wzięło ponad 18 tys. bydgoszczan.

 

W konsultacjach zadane byłyby dwa pytania – o to czy budowa pierzei powinna się odbyć? Jeżeli tak, to w drugim pytaniu mieszkaniec miałby wskazać czy w nawiązaniu do historycznego kształt czy jednak miałaby być to nowoczesna architektura?

 

Do czasu rozpoczęcia konsultacji powinny powstać wizualizacje, aby mieszkańcy mieli świadomość jak wyglądać będzie Stary Rynek po inwestycji. W zależności od wyników konsultacji, jesienią bydgoski samorząd miałby podjąć decyzję czy rozpocząć proce inwestycyjny, czy do końca kadencji temat porzucić.

 

- Boje się, że ta frekwencja nie będzie zadowalająca – wyraził niepokój radny Paweł Bokiej z PiS, który ma wątpliwości czy w sprawie związanej z tożsamością miasta konsultacje są dobrym rozwiązaniem. Wyraził on też wątpliwość co do formuły pytań - Jak opisać koncepcje menedżera Starego Miasta i Śródmieścia, jako koncepcja historyczna czy nowoczesna?


W listopadzie Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk przedstawił koncepcję budowy budynku w oparciu o historyczną fasadę, za którą znaleźć miałby się ogród zimowy, miejsce rekreacji dla mieszkańców oparte już o nowoczesny styl.

 

Wśród radnych były też głosy negatywne. Zdaniem przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jakuba Mikołajczaka, jak budować coś na Starym Rynku, to musi być ,,perełka” - To coś musi być perłą architektoniczną, a to nie może być zbudowane za 3 mln zł, tylko musi być za 100 – 200 mln zł.


W opinii Mikołajczaka nie jest to jednak największy priorytet Bydgoszczy - Przy obecnych zagrożeniach w Polsce i na świecie uważam, że musi budować bardziej potrzebne rzeczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa

Wiadomości z regionu