Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 styczeń 2020 07:15
Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje Fot: Bogusław Białas

Trzeba przyznać, że z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski dzieje się dość sporo, wiele z tego pokazują media, choć wydarzeń jest tak dużo, że trzeba subiektywnie wybierać to co najciekawsze. Tym razem napiszemy o wydarzeniach z ostatnich dni, które nie znalazły się jeszcze na naszych łamach, a są warte mimo wszystko dostrzeżenia.

Dąb Stulecia

Aleja Ossolińskich słynie z dębów, które nie tylko nadają jej walorów wizualnych, ale też patronują znanym bydgoszczanom oraz ważnym dla miasta wydarzeniom. W sobotę jedno z drzew zostało nazwane Dębem Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. Za kilka dni świętowanie tego jubileuszu się skończy, a dąb miejmy nadzieje, będzie o tym świadczył przez przynajmniej kolejne setki lat. Poczet Dębów Honorowych w Alei Ossolińskich powstał w 2002 roku, Dąb Stulecia jest 29 drzewem w tym poczcie.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Tak wyglądał kiedyś Stary Rynek

Maciej Bakalarczyk znany jest z aktywności jako społeczny Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, zajmuje się on również tworzeniem makiety Bydgoszczy sprzed wieku. Wiele pracy jeszcze przed nim, ale w niedziele jedną z ciekawszych atrakcji w ramach świętowania 100. lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, była prezentacja dotychczasowego owocu pracy, w postaci makiety Starego Rynku, na którym pojawili się żołnierze wielkopolscy, ci sami którzy 100 lat temu wkraczali na Stary Rynek niosąc wyzwolenie z kajdan niewoli.

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Na drodze do Niepodległości

W poniedziałek 20 stycznia w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpoczęła się konferencja naukowa "Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920". Pierwszego dnia przedstawiono szereg referatów o tym jak wyglądało życie Polaków w okresie zaborów, o działaniach politycznych na rzecz wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji niemieckiej, ale też o tych wojskowych, co się głównie wiąże z Powstaniem Wielkopolskim.

 

 

Drugi dzień obrad odbywa się dzisiaj w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj będzie można się dowiedzieć chociażby jak wyglądało życie polityczne już po wyzwoleniu, w odrodzonej Rzeczypospolitej oraz o starciach polsko-niemieckich w czerwcu 1919 roku pod Bydgoszczą, w Murowańcu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 27.03.2020 r. (godz. 14.00):

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –33.

- liczba osób hospitalizowanych –67.

- skumulowana liczba osób aktualnie w kwarantannie – 6683.

- liczba osób objętych nadzorem – 1851.

- liczba pobranych próbek – 1413.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu