Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 styczeń 2020 07:15
Dąb Stulecia, wyjątkowa makieta – w ostatnich dniach dużo się dzieje Fot: Bogusław Białas

Trzeba przyznać, że z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski dzieje się dość sporo, wiele z tego pokazują media, choć wydarzeń jest tak dużo, że trzeba subiektywnie wybierać to co najciekawsze. Tym razem napiszemy o wydarzeniach z ostatnich dni, które nie znalazły się jeszcze na naszych łamach, a są warte mimo wszystko dostrzeżenia.

Dąb Stulecia

Aleja Ossolińskich słynie z dębów, które nie tylko nadają jej walorów wizualnych, ale też patronują znanym bydgoszczanom oraz ważnym dla miasta wydarzeniom. W sobotę jedno z drzew zostało nazwane Dębem Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski. Za kilka dni świętowanie tego jubileuszu się skończy, a dąb miejmy nadzieje, będzie o tym świadczył przez przynajmniej kolejne setki lat. Poczet Dębów Honorowych w Alei Ossolińskich powstał w 2002 roku, Dąb Stulecia jest 29 drzewem w tym poczcie.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Tak wyglądał kiedyś Stary Rynek

Maciej Bakalarczyk znany jest z aktywności jako społeczny Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, zajmuje się on również tworzeniem makiety Bydgoszczy sprzed wieku. Wiele pracy jeszcze przed nim, ale w niedziele jedną z ciekawszych atrakcji w ramach świętowania 100. lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, była prezentacja dotychczasowego owocu pracy, w postaci makiety Starego Rynku, na którym pojawili się żołnierze wielkopolscy, ci sami którzy 100 lat temu wkraczali na Stary Rynek niosąc wyzwolenie z kajdan niewoli.

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Na drodze do Niepodległości

W poniedziałek 20 stycznia w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpoczęła się konferencja naukowa "Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920". Pierwszego dnia przedstawiono szereg referatów o tym jak wyglądało życie Polaków w okresie zaborów, o działaniach politycznych na rzecz wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji niemieckiej, ale też o tych wojskowych, co się głównie wiąże z Powstaniem Wielkopolskim.

 

 

Drugi dzień obrad odbywa się dzisiaj w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj będzie można się dowiedzieć chociażby jak wyglądało życie polityczne już po wyzwoleniu, w odrodzonej Rzeczypospolitej oraz o starciach polsko-niemieckich w czerwcu 1919 roku pod Bydgoszczą, w Murowańcu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu