Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Sto lat minęło od chwili kiedy Bromberg stał się ponownie Bydgoszczą”

,,Sto lat minęło od chwili kiedy Bromberg stał się ponownie Bydgoszczą”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 styczeń 2020 16:03

Dzisiaj przypada równo 100 lat jak na Stary Rynek w Bydgoszczy wkroczyły wojska wielkopolskie pod wodzą płk. Bernarda Śliwińskiego, który dowodzą w wielu bitwach Powstania Wielkopolskiego ,zapewne nie przewidywał, że dwa lata później los zwiąże go z Bydgoszczą na stałe, że przez kilka lat stanie się prezydentem miasta, nad którym od 20 stycznia władze sprawował polski komisaryczny prezydent Jan Maciaszek.

Było podniośle i bardzo uroczyście, tak można powiedzieć o poniedziałkowych obchodach, będących jednak już kolejnym dniem świętowania. W niedziele relacjonowaliśmy inscenizację jaką zaprezentowano przed ratuszem i na Starym Rynku tłumom bydgoszczan. Można odnieść wrażenie, że w ostatnich dniach właściwie się tylko mówi o świętowaniu powrotu Bydgoszczy do Polski, ale setna rocznica, jak sama nazwa wskazuje, ma miejsce tylko raz na sto lat.

 

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Katedrze, później wojsko wkroczyło na Stary Rynek, gdzie odbył się apel.

 

 -Sto lat minęło od chwili kiedy Bromberg stał się ponownie Bydgoszczą – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Spełniło się marzenie zamieszkujących Bydgoszcz Polaków, aby ponownie mieszkać w Polsce. Mimo szykan, germanizacji, usilnych prób tłumienia polskiego ducha, nigdy nie stracili wiary, że nad miastem założonym przez króla Kazimierza Wielkiego, jednego z największych władców naszej historii, ponownie powiewać będzie biało-czerwona flaga.

 


 

 

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał słowa, jakimi dr Jan Biziel przywitał 100 lat temu polskich żołnierzy płk. Śliwińskiego - Witamy orła polskiego z tego samego miejsca, gdzie stał posąg tego, który nas okuł w pęta niewoli. Wy nas z niej wybawiliście.

 

Niezbyt często się zdarza, aby w Bydgoszczy na tego typu uroczystościach przemawiał marszałek województwa Piotr Całbecki, dzisiaj tak się stało, a jego przemówienie może być długo zapamiętane, mówił on bowiem o dziejowej roli Bydgoszczy - Już 674 lata temu powstało (mowa o mieście Bydgoszczy) po to, aby bronić tej Macierzy, którą pozostawili nam po dzień dzisiejsi pierwsi piastowie. Tutaj jeszcze wcześniej zaczynała się Polska, ziemie które dziś nas noszą, od zarania naszej państwowości stanowiły o tożsamości naszego narodu.

 

Równolegle w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbywała się od samego rana konferencja naukowa, która będzie kontynuowana we wtorek już w murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To jednak nie koniec świętowania, w środę na Starym Rynku zostanie odsłonięta tablica poświęcona gen. Józefowi Dobwor-Muśnikiemu, głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego, który 22 stycznia 1920 roku przybył do Bydgoszczy, aby wraz z ministrem Leonem Jantą-Połczyńskim przyłączyć oficjalnie Bydgoszczy do Rzeczypospolitej

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu