Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber: Bydgoszcz krzewiła polskość, Bydgoszcz walczyła o polskość

Schreiber: Bydgoszcz krzewiła polskość, Bydgoszcz walczyła o polskość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 styczeń 2020 22:05

W sobotę w Bydgoszczy gościł premier Mateusz Morawiecki, który złożył kwiaty pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego. W ten sposób szef rządu uczcił 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, nieco szybciej, ale z uwagi na planowaną od dawna wizytę zagraniczną w Japonii Głos zabrał w tej uroczystości minister Łukasz Schreiber, którego fragmenty wystąpienia publikujemy.

 

- W roku 1871 Rada Miejska próbowała podejmować uchwały o uczeniu 100. lecia przyłączenia Bydgoszczy do Prus. Taka haniebna inicjatywa faktycznie była – mówił minister Łukasz Schreieber- Był wówczas człowiek, który potrafił się temu przeciwstawić, mieszkał tu przy ulicy Poznańskiej, nazywał się Teofil Magdziński. On jako radny powiedział, że byłoby zbrodnią uczczenie takie wydarzeni, bo to byłaby niegodziwość. Tacy ludzie jak Teofil Magdziński, w czasach dla Bydgoszczy bardzo trudnych, gdy przez 148 lat była poza granicami Rzeczypospolitej potrafili tutaj krzewić polskość. Tacy ludzie jak Teofil Magdziński potrafili się jako polscy posłowie w Reichstagu przeciwstawiać samemu kanclerzowi Bismarckowi. Takiej odwagi oczekiwalibyśmy zawsze od polskich polityków.

 

Dalej minister przypomniał o specyficznej historii Bydgoszczy - Kiedy prawie cała Polska 11 listopada 1918 roku świętowała odzyskanie niepodległości, ale pamiętamy, że Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, a także Polacy mieszkający w Bydgoszczy nie mogli się z tej daty cieszyć tak bardzo jak inne regiony kraju, ale 14 miesięcy przyszło czekać na to, aby ostatecznie się od zaborcy odłączyć. Bydgoszcz krzewiła polskość, Bydgoszcz walczyła o polskość, tutaj powstawał pierwszy pomnik autora ,,Quo Vadis”, ,,Trylogii”, co znamienne w tym wypadku najbardziej ,,Krzyżaków”, Henryk Sienkiewicza. Bydgoszcz jest Polska, dla Polski jest też niezwykle ważna.

 

W uroczystości uczestniczyła minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejczuk oraz europosłowie Kosma Złotowski i Ryszard Czarnecki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu