Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNasi przodkowie pomnikiem podziękowali Chrystusowi za polską Bydgoszcz

Nasi przodkowie pomnikiem podziękowali Chrystusowi za polską Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 styczeń 2020 18:15

Tradycją ostatnich lat w parafii św. Trójcy, w przeddzień 100. rocznicy wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek, modlono się za Bydgoszcz i dziękowano opatrzności za dar niepodległości. Uroczystości współorganizowało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszcz.

Warto wspomnieć, że powstanie i dzieje parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy wpisują się głęboko w dążenia do niepodległej Polski. Determinacja Polaków wyznania katolickiego w Bydgoszczy, do budowy tego kościoła spotykała się z duża niechęcią ze strony niemieckiego zaborcy. Od budowę parafii usilnie zabiegał ks. Ryszard Markwart, natomiast od 1914 roku zarządzał nią ks. Jan Filipiak, doprowadzają m.in. do utworzenia pierwszej bydgoskiej drużyny skautowej, która brała udział w Powstaniu Wielkopolskim.

 

Dzisiaj proboszcz ks. Bronisław Kaczmarek wspomniał, że w momencie, gdy zaczęło brakować pieniędzy darowiznę przekazał papież Pius X, co miało wyrażać solidarność Kościoła z bydgoskimi Polakami, którzy zapragnęli zbudować świątynie.

 

Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się na Plac Poznański, dokładniej na ulicę Seminaryjną, gdzie 11 lat temu odsłonięto pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, a tak naprawdę zrekonstruowano. W 1932 roku staraniem parafian zbudowano w tym miejscu pomnik, który zniszczony został w 1939 roku przez Niemców, chcących pokazać Polakom, że nie ma dla nich już nadziei. Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy 11 lat temu pomnik został odbudowany. Dzisiaj złożono pod nim wiązanki kwiatów i modlono się za Bydgoszcz. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował zastępca Mirosław Kozłowicz.

 

Na zakończenie uroczystości odśpiewano Bożę coś Polskę.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu