Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo stu latach wojsko wielkopolskie ponownie na płycie Starego Rynku

Po stu latach wojsko wielkopolskie ponownie na płycie Starego Rynku

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 styczeń 2020 17:44

Dzisiaj jeden z kulminacyjnych dni obchodów powrotu Bydgoszczy do Macierzy, z uwagi na to, że mamy niedzielę, dzień wolny od pracy, dla mieszkańców przygotowano w centrum wiele atrakcji, chociażby w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej działał punkt werbunkowy, w którym można było wyrobić sobie legitymację żołnierza armii wielkopolskiej, biorącej udział w Powstaniu Wielkopolskim. Chętnych nie brakowało.

 

Patrząc historycznie, dzisiaj (19 stycznia) świętujemy rocznicę symbolicznej uroczystości jaka rozegrała się w 1920 roku w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza, w trakcie której niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, wskazanemu przez rząd polski jako komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy. Tak w życie weszły ustalenia traktatu wersalskiego.

 

O godzinie 14:00 odbyła się na Starym Rynku i przed ratuszem inscenizacja tamtych wydarzeń, ubogacona śpiewem pieśni patriotycznych. Fragmenty inscenizacji artystycznej publikujemy w ramach relacji filmowej z obchodów. W dalszej części inscenizacji przeszliśmy do dnia kolejnego 20 stycznia, ponownie na Stary Rynek wkroczyły wojska wielkopolskie – rekonstruktorzy zjechali się z całego kraju, nie brakowało też konnicy, a na czele pojawił się płk. Bernard Śliwiński, jeden z ważniejszych dowódców Powstania Wielkopolskiego, późniejszy prezydent Bydgoszczy. Pewnie nie była to ta atmosfera jaka towarzyszyła bydgoszczanom przed wiekiem, ale momentami robiło się podniośle, co dało przynajmniej namiastkę tamtej atmosfery. Bydgoszcz od 100 lat jest polska i niech tak pozostanie. Inscenizację zakończyło wręczenie kwiatów Śliwińskiemu przez Maciaszka.

 

 

Na zakończenie uczestnicy i oglądający inscenizację rozeszli na Wyspę Młyńską tańcząc Poloneza. W ten sposób radośnie świętujemy 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu