Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHarcerze wspomnieli niepodległościowe korzenie bydgoskiego skautingu

Harcerze wspomnieli niepodległościowe korzenie bydgoskiego skautingu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 18 styczeń 2020 21:00

Tradycje bydgoskiego skautingu sięgają roku 1917, gdy przy parafii św. Trójcy, której proboszczem był zasłużony dla Bydgoszczy ks. Jan Filipiak powstała pierwsza drużyna. Skauci odegrali ważną rolę w trakcie Powstania Wielkopolskiego, przyczyniając się do powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach obchodów 100. rocznicy tego wydarzenia odbyła się na Wzgórzu Dąbrowskiego uroczysta zbiórka.

Związek Harcerstw Rzeczypospolitej w sobotni wieczór zorganizował przed Wieżą Ciśnień ognisko. Wieża została udekorowana dużą biało-czerwoną flagą. Śpiewano pieśni patriotyczne, ale też wspominano zasługi skautów, których tradycje kontynuują obecnie harcerze, dla dzieła niepodległościowego. Powołana w 1917 roku drużyna, została już na początku 1918 roku zdelegalizowała przez władze niemieckie, ale Polacy dzięki temu poczuli tylko większą motywację. Bydgoscy skauci zaangażowali się w 1919 roku w Powstanie Wielkopolskie, którego sukces miał wpływ na ustalenia Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Bydgoszcz wróciła do Polski.

 

Z harcerzami świętował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, miejscy radni, dotarła też nieco później z powodu problemów z samochodem wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

,,To impreza patriotyczna, a nie więc polityczny”

Pod koniec wydarzenia doszło do małego zamieszania, bowiem nie wszystkim podobała się obecność wicemarszałek, jednocześnie najprawdopodobniej kandydatki na prezydenta RP. Gdy prezydent Bruski zapowiedział jej wystąpienie, jeden z opiekunów harcerzy powiedział głośno - To impreza patriotyczna, a nie więc polityczny.

 

 

Część uczestników chciała jednak posłuchać wystąpienia marszałek – Tak naprawdę wy tutaj w Bydgoszczy zaczęliście tą niepodległość 14 miesięcy później niż w całej w Polsce. Macie prawo świętować i przypominać o waszej historii, bo dla wielu osób w Polsce to jest informacja nieznana. Wszyscy myślą, że to jest 11 listopada, a u was jest to 14 miesięcy później w styczniu - mówiła marszałek Kidawa-Błońska.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu