Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZaczynamy świętowanie [harmonogram]

Zaczynamy świętowanie [harmonogram]

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 styczeń 2020 00:54

Wchodzimy w kulminacyjne dni związane z 100. rocznicą powrotu Bydgoszczy do Polski – można powiedzieć z Bydgoskim Świętem Niepodległości. W najbliższych dniach będzie się dużo działo, oprócz oficjalnych uroczystości będą też ciekawe atrakcje dla mieszkańców. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń.

W sobotę 18 stycznia o godzinie 18:00 harcerze rozwiną wielką flagę narodową przy wieży ciśnień (Wzgórze Dąbrowskiego), odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu. Później można się udać na Stary Rynek, gdzie odbędzie się zabawa w stylu retro.

 

W sobotę Bydgoszcz odwiedzi też premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie o godzinie 11:45 na Wełnianym Rynku, przed pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego.

 

Kulminacyjnym dniem będzie niedziela, dzień w którym niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi klucze do miasta. O godzinie 12:00 w parafii św. Trójcy odprawiona zostanie Msza Święta, a następnie odbędzie się przemarsz na ulicę Seminaryjną , pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to co prawda uroczystość parafialna współorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, ale wpisuje się w lokalną tradycję, pomnik w oryginale został ufundowany przez mieszkańców jako podziękowanie za dar wolności. Później zniszczony przez Niemców, odbudowany przed kilkunastu laty staraniem TMMB.

 

Przed godziną 14 na płytę Starego Rynku wyruszy kawaleria konna. Tego dnia do Bydgoszczy zjadą się rekonstruktorzy konni z całej Polski. Jak ktoś już zapowiedział – tylu koni na Starym Rynku w Bydgoszczy nie było od stycznia 1920 roku. Na obszarze Starego Rynku będzie można skorzystać z szeregu atrakcji, w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej będzie prezentowana 100. letnia historia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. W restauracji Apteka przy ulicy Niedźwiedziej pierwszy raz będzie można podziwiać makietę autorstwa Macieja Bakalarczyka, która przedstawia Stary Rynek sprzed 100 lat.

 

Warto w niedzielę też zajrzeć do Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej przy Starym Rynku, gdzie będzie można zobaczyć wyjątkowo oryginalny rękopis ,,Roty” Marii Konopnickiej i wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Dniem w którym na Stary Rynek historycznie wkroczyło wojsko jest 20 stycznia. Tego dnia w godzinach 10:00-11:30 zostaną odsłonięte tablice: Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Romana Dmowskiego oraz Wojciecha Korfantego. Odsłanianie tablic rozpocznie się pod hotelem pod Orłem.

 

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w Katedrze, kolejna ich część odbędzie się na płycie Starego Rynku.

 

O godzinie 16:00 u Jezuitów Ruch Narodowy zaprasza na Mszę Świętą w intencji Romana Dmowskiego.

 

Tego dnia o godzinie 9:30 w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpocznie się też dwudniowa konferencja naukowa ,,Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu