Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZaczynamy świętowanie [harmonogram]

Zaczynamy świętowanie [harmonogram]

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 styczeń 2020 00:54

Wchodzimy w kulminacyjne dni związane z 100. rocznicą powrotu Bydgoszczy do Polski – można powiedzieć z Bydgoskim Świętem Niepodległości. W najbliższych dniach będzie się dużo działo, oprócz oficjalnych uroczystości będą też ciekawe atrakcje dla mieszkańców. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń.

W sobotę 18 stycznia o godzinie 18:00 harcerze rozwiną wielką flagę narodową przy wieży ciśnień (Wzgórze Dąbrowskiego), odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu. Później można się udać na Stary Rynek, gdzie odbędzie się zabawa w stylu retro.

 

W sobotę Bydgoszcz odwiedzi też premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie o godzinie 11:45 na Wełnianym Rynku, przed pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego.

 

Kulminacyjnym dniem będzie niedziela, dzień w którym niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi klucze do miasta. O godzinie 12:00 w parafii św. Trójcy odprawiona zostanie Msza Święta, a następnie odbędzie się przemarsz na ulicę Seminaryjną , pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to co prawda uroczystość parafialna współorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, ale wpisuje się w lokalną tradycję, pomnik w oryginale został ufundowany przez mieszkańców jako podziękowanie za dar wolności. Później zniszczony przez Niemców, odbudowany przed kilkunastu laty staraniem TMMB.

 

Przed godziną 14 na płytę Starego Rynku wyruszy kawaleria konna. Tego dnia do Bydgoszczy zjadą się rekonstruktorzy konni z całej Polski. Jak ktoś już zapowiedział – tylu koni na Starym Rynku w Bydgoszczy nie było od stycznia 1920 roku. Na obszarze Starego Rynku będzie można skorzystać z szeregu atrakcji, w zabytkowym tramwaju przy ulicy Długiej będzie prezentowana 100. letnia historia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. W restauracji Apteka przy ulicy Niedźwiedziej pierwszy raz będzie można podziwiać makietę autorstwa Macieja Bakalarczyka, która przedstawia Stary Rynek sprzed 100 lat.

 

Warto w niedzielę też zajrzeć do Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej przy Starym Rynku, gdzie będzie można zobaczyć wyjątkowo oryginalny rękopis ,,Roty” Marii Konopnickiej i wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Dniem w którym na Stary Rynek historycznie wkroczyło wojsko jest 20 stycznia. Tego dnia w godzinach 10:00-11:30 zostaną odsłonięte tablice: Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, Romana Dmowskiego oraz Wojciecha Korfantego. Odsłanianie tablic rozpocznie się pod hotelem pod Orłem.

 

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w Katedrze, kolejna ich część odbędzie się na płycie Starego Rynku.

 

O godzinie 16:00 u Jezuitów Ruch Narodowy zaprasza na Mszę Świętą w intencji Romana Dmowskiego.

 

Tego dnia o godzinie 9:30 w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza rozpocznie się też dwudniowa konferencja naukowa ,,Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu