Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Niewątpliwie biją dzisiaj wszystkie serca polskie”

,,Niewątpliwie biją dzisiaj wszystkie serca polskie”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 18 styczeń 2020 09:00
Słynny obraz Jerzego Rupniewskiego Słynny obraz Jerzego Rupniewskiego

Okres od wejścia w życie Traktatu Wersalskiego, czyli od 10 stycznia 1920 roku do 20 stycznia gdy do Bydgoszczy na jego mocy wkroczyły wojska polskie, był czasem radosnego oczekiwania na powrót miasta do Polski po półtorawiekowej niewoli. Zrozumieć tamte emocje, spróbować je sobie wyobrazić, może być nam dzisiaj trochę trudno.

 

Możemy jednak spróbować posiłkując się słowem pisanym z tamtego okresu. 17 stycznia na pierwszej stronie ,,Dziennika Bydgoskiego” ukazał się pełen emocji tekst, nieznanego autora.

 

Niewątpliwie biją dzisiaj wszystkie serca polskie, w takt radosny, uczucie niewysłowionego szczęścia ogarnia nas na tę myśl, że niebawem ujrzymy zbrojne szeregi polskie, że nasz orzeł biały skrzydła swe nad nami - pisał o tym co się ma wydarzyć trzy dni później - Polska powstała z gruzów, jakie jej zaborcy pozostawili i nad podziw w tak krótkim czasie się zorganizowała i dźwignęła z najgorszej niedoli.

Wówczas wszyscy oczekiwali na wkroczenie wojsk polskich, o których również napisano - Niech ich widok wszystkich nas nie tylko napełni radością i słuszną dumą, ale przede wszystkim natchnie nas zapałem do służenia Ojczyźnie do ostatniego tchu, który nie dopuści w nas innej myśli nad tę którą wyznawali ojcowie nasi, a która streszczała się w haśle: Bóg, Honor i Ojczyzna!

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu