Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy jesteśmy mentalnie Wielkopolanami?

Czy jesteśmy mentalnie Wielkopolanami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 styczeń 2020 13:21

W środę odbyło się coroczne spotkanie noworoczne Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarszej organizacji społecznej w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej ratusza, tej samej, w której 19 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał klucze do miasta komisarycznemu polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

 

Tamte wydarzenia przybliżył zgromadzonym dr Marek Romaniuk. Spotkanie noworoczne TMMB to też okazja do refleksji bydgoskich.

 

- Kim my tak naprawdę jesteśmy? - zadał pytanie radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz - Byśmy w te rocznicowe dni spróbowali poszukać na to pytanie odpowiedzi. Mówimy o Pomorzu, mówimy o Kujawach, mówimy także o Kujawach Zachodnich, a przecież kiedy spoglądamy na niełatwą historię naszego miasta to polonizacja Bydgoszczy, bo to jest chyba właściwe określenie, nastąpiła z Wielkopolskim. Spójrzcie zatem państwo na prezydenta Maciaszka, prezydenta Śliwińskiego, prezydenta Barciszewskiego – Wielkopolanie. Kiedy państwo spojrzycie na bydgoską naukę i kulturę – Wielkopolanie.


Jasiakiewicz przypomniał, że po powrocie Bydgoszczy do Polski przyjechało do miasta około 37 tys. Polaków z Wielkopolski, którzy mieli wpływ na kreowanie tego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

W trakcie spotkania noworocznego kapituła przyznała wyróżnienie Bydgoszczanina Roku, został nim prezes TMMB Jerzy Derenda, w uznaniu za wieloletni wkład w kształtowanie tożsamości Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu