Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2020 16:36
Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli Fot i wideo: Bogusław Białas

Udział w Orszaku Trzech Króli to w dużej mierze manifestacja wiary w Chrystusa, którego narodzenie świętowaliśmy tak niedawno. Tradycja orszakowa w Polsce się rozwija o czym świadczy prawie 900 orszaków w całej Polsce. Bydgoski orszak przeszedł po raz VII i zaliczał się do najbardziej licznych w kraju.

Trudno na chwilę obecną oszacować liczbę uczestników, ale trzeba liczyć powyżej tysiąca. Po Mszy Świętej w bazylice orszak przeszedł ulicami Markwarta, Gdańską, w kierunku Mostu Staromiejskiego i Starego Rynku, gdzie uczestnicy mogli oddać pokłon Świętej Rodzinie. Jest to nawiązanie do wspominanego przez św. Mateusza w Ewangelii złożenia hołdu Jezusowi Chrystusowi przez mędrców ze wschodu.

 

Przyjęło się, że mędrców było trzech, jako reprezentantów: Azji, Europy i Afryki. Trzech mędrców prowadziło również bydgoski orszak. W postać króla Baltazara wcieli się też po raz kolejny misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Bosiako, pełniący na co dzień posługę w Irlandii. Pierwszy raz w bydgoski orszak włączył się będąc jeszcze u bydgoskich ,,duchaczy” klerykiem, tak się zżył z inicjatywą, iż specjalnie przyjedzie na ten dzień do Bydgoszczy. Afrykański król podróżował tradycyjnie na wielbłądzie, który co roku na bydgoskich ulicach stanowi atrakcję.

 

 

 

 

Pojawiły się też osoby w strojach z lat 20., w ten sposób organizatorzy Orszaku chcieli przypomnieć, że za kilka tygodni będziemy obchodzić 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu