Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2020 16:36
Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli Fot i wideo: Bogusław Białas

Udział w Orszaku Trzech Króli to w dużej mierze manifestacja wiary w Chrystusa, którego narodzenie świętowaliśmy tak niedawno. Tradycja orszakowa w Polsce się rozwija o czym świadczy prawie 900 orszaków w całej Polsce. Bydgoski orszak przeszedł po raz VII i zaliczał się do najbardziej licznych w kraju.

Trudno na chwilę obecną oszacować liczbę uczestników, ale trzeba liczyć powyżej tysiąca. Po Mszy Świętej w bazylice orszak przeszedł ulicami Markwarta, Gdańską, w kierunku Mostu Staromiejskiego i Starego Rynku, gdzie uczestnicy mogli oddać pokłon Świętej Rodzinie. Jest to nawiązanie do wspominanego przez św. Mateusza w Ewangelii złożenia hołdu Jezusowi Chrystusowi przez mędrców ze wschodu.

 

Przyjęło się, że mędrców było trzech, jako reprezentantów: Azji, Europy i Afryki. Trzech mędrców prowadziło również bydgoski orszak. W postać króla Baltazara wcieli się też po raz kolejny misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Bosiako, pełniący na co dzień posługę w Irlandii. Pierwszy raz w bydgoski orszak włączył się będąc jeszcze u bydgoskich ,,duchaczy” klerykiem, tak się zżył z inicjatywą, iż specjalnie przyjedzie na ten dzień do Bydgoszczy. Afrykański król podróżował tradycyjnie na wielbłądzie, który co roku na bydgoskich ulicach stanowi atrakcję.

 

 

 

 

Pojawiły się też osoby w strojach z lat 20., w ten sposób organizatorzy Orszaku chcieli przypomnieć, że za kilka tygodni będziemy obchodzić 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu