Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 grudzień 2019 20:59
Jedenastu bydgoskich sędziów dostało nominacje od Rady Państwa PRL CC BY-SA 3.0 by Darwinek

Na liście ,,Zaradkiewicza” znajduje się 747 nazwisk aktywnych zawodowo sędziów sądów powszechnych, którzy powołanie otrzymali od Rady Państwa PRL – organu politycznego państwa totalitarnego. Wśród nich znajduje się 11 nazwisk z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w tym rzecznik wydziału karnego.

 

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie listy sędziów, którzy zostali nominowani przez Radę Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W odpowiedzi uzyskał listę 747 nazwisk, które następnie udostępniły portale internetowej. Na tej liście znajdziemy 11 sędziów z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 

Są to głównie sędziowie powołani w latach 1988 i 1989. W 1982 roku nominację sędziowską otrzymała sędzia Barbara Jankowska-Kocon, czyli w okresie stanu wojennego.

 

Sąd Najwyższy pyta TSUE

Przed świętami Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytania prejudycjalne, w których pyta najogólniej mówiąc, czy w demokratycznym państwie sędziami mogą być osoby powołane przez Radę Państwa, czyli organ polityczny PRL, uznawanego za państwo totalitarne? Czy jest to zgodne z prawem Unii Europejskiej?

 

Od odpowiedzi TSUE zależeć mogą ewentualne konsekwencje zawodowe dla sędziów ujętych na ,,liście Zaradkiewicza”.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu