Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętali, że bez Powstania Wielkopolskiego Bydgoszcz nie wróciłaby do Polski

Pamiętali, że bez Powstania Wielkopolskiego Bydgoszcz nie wróciłaby do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 27 grudzień 2019 15:37

Dzisiaj przypada 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przed grobem nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości rocznicowe. W tym roku pierwszy raz od kilku lat pojawił się na obchodach parlamentarzysta – mowa o pośle Janie Szopińskim.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele garnizonowym. Następnie w asyście wojska poczty sztandarowe przeszły pod grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Rys historyczny przedstawił dr Sławomir Łaniecki z UKW, jednocześnie działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Nawiązał on do zbliżającej się 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, co nastąpi 20 stycznia, tego samego dnia polskie stawało się m.in. Koronowo i Nakło.

 

Nastąpiło to na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego, na którego ustalenia duży wpływ miały sukcesy na frontach Powstania - Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do przebiegu zachodniej granicy Polski. Gdyby nie wybuchło status większości terenów, być może nie tylko Wielkopolski, byłby inny – wyjaśniał Sławomir Łaniecki.

 

 

Mówił on także o tym, że w trakcie Powstania udało się zorganizować 100 tys. armię Wielkopolską, która przyczyniła się kilka miesięcy później na froncie wojny polsko-bolszewickiej.

 

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski przedstawił mało znany fakt historyczny. Mianowicie – 4 stycznia 1919 roku w siedzibie Rejencji Bydgoskiej (dzisiejszy Urząd Wojewódzki) pojawił się Wojciech Korfanty, który jako przedstawiciel Naczelnej Rady Ludowej (polskie przedstawicielstwo polityczne na ziemiach zaboru pruskiego) rozmawiał o autonomii Wielkopolski (na tamtym etapie trudno było prognozować sukces Powstania Wielkopolskiego)

 

Na zakończenie uroczystości kompania wojskowa oddała salwę honorową oraz przybyli złożyli wiązanki kwiatów. W tym roku zabrakło przedstawicieli wojewody.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • PZPN rozważa reformę szczebli ligowych

    Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwrócił się do prezesów okręgowych związków (wojewódzkich) z prośbą o opinie w prawie projektu zmiany nazw lig. Ekstraklasa miałaby się ponownie stać I ligą.

    Etykiety: piłka nożna
  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 09.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –280

- liczba osób hospitalizowanych – 201
- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8827

- liczba osób objętych nadzorem – 639

- liczba pobranych próbek – 5834

- liczba ozdrowieńców - 11

- liczba zgonów – 6

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam

Wiadomości z regionu